Acasă Sport Karateka bănăţeni – pe primele locuri la Campionatul European

Karateka bănăţeni – pe primele locuri la Campionatul European

Cea de-a 8-a ediţie a Campionatului  European de Karate Shotokan (Eur&Ka) s-a desfăşurat la Lignano Sabbiodoro, Italia, în data de 1-2 mai 2010. La această competiţie au participat 300 de sportive, din următoarele ţări: România, Slovacia, Serbia, Croaţia, Ucraina, Franţa, Polonia, Elveţia, Malta, Muntenegru, Bosnia & Hertzegovina, Cipru, Turcia, Slovenia, Cehia şi Italia. Clubul sportiv Bede Shotokan Karate Do a fost reprezentat de sportivii Dana Antoneac, Roxana Vlas, Iulia Martuica, Valentin Udrea şi Tordai Botond. Toţi sportivii au reuşit să câştige locul I în categoria la care au participat. Astfel, randamentul clubului a fost 100%. Sportiva Vlas Roxana a participat la categoria 16-18 ani şi a câştigat proba de kata, reuşind un punctaj foarte bun. Dana Antoneac a devenit Campioană Europeană la categoria 14-16 ani Kumite individual. Sportiva a reuşit această performanţă după ce a câştigat trei meciuri, învingându-şi adversarele cu 8 puncte diferenţă. La categoria 8-10 ani, Iulia Martuica a luat locul I kata, la categoria 10-12 ani, Valentin Udrea a reuşit să ocupe locul I kata, iar la seniori, locul I kata a fost ocupat de Tordai Botond.