Acasă Sport La un pas de un rezultat mare

La un pas de un rezultat mare

Meciurile din Liga Naţională la handbal masculin au reînceput după o pauză de două săptămâni, cauzată de partidele reprezentativei României, care a participat la jocurile din preliminariile Campionatului European din 2012. CSU Politehnica Timişoara a profitat de această întrerupere a campionatului şi a jucat o serie de partide amicale, pe care însă nu a reuşit să le câştige. Antrenorul bănăţenilor, Otto Hell, nu a pus accent pe rezultatele din meciurile amicale, ci mai mult pe stabilirea unor relaţii de joc, precum şi pe stabilirea unei echipe competitive, mai ales că Politehnica se confruntă cu un mare număr de jucători indisponibili, din cauza unor accidentări. La formaţia bănăţeană au revenit în lot, pe postul de extremă stânga, Adrian Cristescu, dar şi jucătorii Cotinghiu şi Sărăndan. Echipa timişoreană a reuşit să transfere un jucător în această mini-pauză competiţională, şi anume pivotul Dragan Mrakic, care a mai evoluat pentru trupa alb-violetă între anii 2005-2007. Mrakic a evoluat ultima dată pentru echipa adversă a bănăţenilor din acest week-end, Pandurii Târgu Jiu, şi s-a înţeles cu oficialii echipei bănăţene pentru un an şi jumătate. Elevii lui Otto Hell au revenit în campionat cu jocul împotriva echipei clasate pe locul doi în campionat, Energia Lignitul Pandurii Târgu Jiu, partida contând pentru etapa cu numărul opt a Ligii Naţionale de handbal. Din păcate, nou-venitul Mrakic nu a apucat să  joace împotriva foştilor colegi, deoarece jucătorul nu a primit dreptul de joc până la ora partidei. Bănăţenii au început în forţă partida contra handbaliştilor din Târgu Jiu, demonstrând că perioada de pregătire le-a prins foarte bine, aceştia reuşind să detaşeze chiar şi la şase goluri, în prima repriză. Graţie jocului bun făcut de Şimicu, precum şi a reprofilatului pe postul de pivot, Sabin Ignat, formaţia bănăţeană conducea, după primele 30 de minute, cu 12-8. Repriza secundă a continuat ca şi prima, cu bănăţenii deţinând iniţiativa, reuşind să se afle în avantaj pe tabelă. Din păcate, resursele bănăţenilor s-au epuizat pe finalul meciului, iar formaţia din Târgu Jiu a început să recupereze teren. Cu douăzeci de minute înainte de finalalul meciului, formaţia gazdă a egalat scorul pe tabelă şi a început să controleze partida. Până la final, bănăţenii au încecat să producă surpriza, însă handbaliştii din Târgu Jiu au ştiut exact cum să gestioneze finalul de meci, reuşind să câştige confruntarea cu timişorenii. Aşadar, scorul final dintre CSU Politehnica Timişoara şi Energia Lignitul Pandurii Târgu Jiu a fost 28-22, bănăţenii fiind foarte aproape de o victorie importantă, deşi diferenţa de scor spune altceva. Principalii marcatori ai întâlnirii pentru echipa bănăţeană au fost Şimicu şi Marius Ignat, ambii înscriind de patru ori. CSU Politehnica Municipal va juca, în runda următoare, la Timişoara, contra echipei Dinamo Municipal Braşov, sâmbătă, 13 noiembrie, de la ora 17.00.