Acas─â Sport La un pas de un rezultat mare

La un pas de un rezultat mare

396

Meciurile din Liga Na┼úional─â la handbal masculin au re├«nceput dup─â o pauz─â de dou─â s─âpt─âm├óni, cauzat─â de partidele reprezentativei Rom├óniei, care a participat la jocurile din preliminariile Campionatului European din 2012. CSU Politehnica Timi┼čoara a profitat de aceast─â ├«ntrerupere a campionatului ┼či a jucat o serie de partide amicale, pe care ├«ns─â nu a reu┼čit s─â le c├ó┼čtige. Antrenorul b─ân─â┼úenilor, Otto Hell, nu a pus accent pe rezultatele din meciurile amicale, ci mai mult pe stabilirea unor rela┼úii de joc, precum ┼či pe stabilirea unei echipe competitive, mai ales c─â Politehnica se confrunt─â cu un mare num─âr de juc─âtori indisponibili, din cauza unor accident─âri. La forma┼úia b─ân─â┼úean─â au revenit ├«n lot, pe postul de extrem─â st├ónga, Adrian Cristescu, dar ┼či juc─âtorii Cotinghiu ┼či S─âr─ândan. Echipa timi┼čorean─â a reu┼čit s─â transfere un juc─âtor ├«n aceast─â mini-pauz─â competi┼úional─â, ┼či anume pivotul Dragan Mrakic, care a mai evoluat pentru trupa alb-violet─â ├«ntre anii 2005-2007. Mrakic a evoluat ultima dat─â pentru echipa advers─â a b─ân─â┼úenilor din acest week-end, Pandurii T├órgu Jiu, ┼či s-a ├«n┼úeles cu oficialii echipei b─ân─â┼úene pentru un an ┼či jum─âtate. Elevii lui Otto Hell au revenit ├«n campionat cu jocul ├«mpotriva echipei clasate pe locul doi ├«n campionat, Energia Lignitul Pandurii T├órgu Jiu, partida cont├ónd pentru etapa cu num─ârul opt a Ligii Na┼úionale de handbal. Din p─âcate, nou-venitul Mrakic nu a apucat s─â  joace ├«mpotriva fo┼čtilor colegi, deoarece juc─âtorul nu a primit dreptul de joc p├ón─â la ora partidei. B─ân─â┼úenii au ├«nceput ├«n for┼ú─â partida contra handbali┼čtilor din T├órgu Jiu, demonstr├ónd c─â perioada de preg─âtire le-a prins foarte bine, ace┼čtia reu┼čind s─â deta┼čeze chiar ┼či la ┼čase goluri, ├«n prima repriz─â. Gra┼úie jocului bun f─âcut de ┼×imicu, precum ┼či a reprofilatului pe postul de pivot, Sabin Ignat, forma┼úia b─ân─â┼úean─â conducea, dup─â primele 30 de minute, cu 12-8. Repriza secund─â a continuat ca ┼či prima, cu b─ân─â┼úenii de┼úin├ónd ini┼úiativa, reu┼čind s─â se afle ├«n avantaj pe tabel─â. Din p─âcate, resursele b─ân─â┼úenilor s-au epuizat pe finalul meciului, iar forma┼úia din T├órgu Jiu a ├«nceput s─â recupereze teren. Cu dou─âzeci de minute ├«nainte de finalalul meciului, forma┼úia gazd─â a egalat scorul pe tabel─â ┼či a ├«nceput s─â controleze partida. P├ón─â la final, b─ân─â┼úenii au ├«ncecat s─â produc─â surpriza, ├«ns─â handbali┼čtii din T├órgu Jiu au ┼čtiut exact cum s─â gestioneze finalul de meci, reu┼čind s─â c├ó┼čtige confruntarea cu timi┼čorenii. A┼čadar, scorul final dintre CSU Politehnica Timi┼čoara ┼či Energia Lignitul Pandurii T├órgu Jiu a fost 28-22, b─ân─â┼úenii fiind foarte aproape de o victorie important─â, de┼či diferen┼úa de scor spune altceva. Principalii marcatori ai ├«nt├ólnirii pentru echipa b─ân─â┼úean─â au fost ┼×imicu ┼či Marius Ignat, ambii ├«nscriind de patru ori. CSU Politehnica Municipal va juca, ├«n runda urm─âtoare, la Timi┼čoara, contra echipei Dinamo Municipal Bra┼čov, s├ómb─ât─â, 13 noiembrie, de la ora 17.00.