Acasă Sport ”Leii din Banat” au pus mâna pe Cupa Timișoara

”Leii din Banat” au pus mâna pe Cupa Timișoara

Echipa de baschet BC Timișoara s-a prezentat în formulă nouă pentru prima dată înaintea debutului în noul sezon în fața propriilor suporteri cu ocazia celei de-a șaptea ediții a turneului de baschet masculin ”Cupa Timișoara”. La competiție alb-violeții au avut ca echipe adverse formațiile Energia Rovinari, Atlassib Sibiu și KK Vojvodina. Cu ocazia ”Cupei Timișoara” trupa de pe Bega și-a prezentat noul lot de jucători, care, după ultimele rezultate din pregătirile de vară, are toate șansele să se bată la unul din primele locuri din Divizia A. Așadar, Milencovici, Jovanovic, Dragoș, Markovic, Dodoc, Toth, Czmor, Popescu, Archie, Mihuți, Păltinișanu, Sarovic și Cuic au fost prezentați în fața celor peste 400 de fani alb-violeți, care nu au ales să fie alături de BCT în cursa pentru obținerea primului trofeu al sezonului. Singurul baschetbalist care nu a putut fi prezent la turneu a fost Leonard Filip, jucătorul fiind prezent la altă întrecere internațională. Bănățenii au jucat primul meci din cadrul ”Cupei Timișoara” împotriva celor de la Rovinari, băieții lui Dadnjarevic reușind să se impună într-o manieră clară cu scorul de 77-62. Ajunși în finală, singurul obiectiv al timișorenilor a fost cucerirea tofeului. În ultimul act al competiției alb-violeții au dat de cei de la KK Vojvodina. Înfruntarea a fost una spectaculoasă, ambele formații reușind să ofere un baschet de calitate celor prezenți în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara. Bănățenii au început tare meciul contra echipei sârbe reușind să câștige primul sfert la o diferență de șase puncte. Cei de la Vojvodina au recuperat în sfertul doi, însă cei care conduceau pe tabelă la pauză au fost tot baschetbaliștii din Timișoara. Elevii lui Badnjarevic au confirmat din nou evoluțiile bune avute până acum în amicale, și, s-au impus și în sfertul trei cu cinci puncte. După cele patru sferturi jucate, BC Timișoara a izbutit să pună mâna pe ”Cupa Timișoara”, scorul partidei din finală dintre gruparea bănățeană și cei de la KK Vojvodina fiind 78-72. Cel mai bun jucător din finală pentru băățeni a fost Bogdan Popescu, baschetbalistul reușind să înscrie 17 puncte pentru alb-violeți. Ex-stelistul nu a avut parte de cea mai caldă primire de la suporterii viola, o parte dintre aceștia neuitând ultima vizită a lui Popescu la Timișoara, atunci când baschetbalistul a avut un comportament nesportiv cu susținătorii bănățeni.