Acasă Sport „Leii din Banat” au scăpat din cursa play-out-ului

„Leii din Banat” au scăpat din cursa play-out-ului

Baschetbaliştii clubului BC Timişoara au scăpat de meciurile din cadrul play-out-ului acestui sezon, învingând în meciul cu numărul trei formaţia BC Perla Harghitei. Partida ce a avut loc luni, în Sala Sporturilor din Miercurea Ciuc, a fost dominată de formaţia alb-violetă, bănăţenii reuşind să să-şi ia revanşa în faţa echipei harghitene după dublul eşec din sezonul regulat. Timişorenii au reşit să se impună în primele două partide din play-out cu scorurile de 88-58 şi 97-88, astfel că înfruntarea de la Miercurea Ciuc se anunţa una la îndemâna elevilor lui Jovicic. Jucătorii bănăţeni au început partida mai greu, formaţia gazdă mărind avantajul încă din primele minute la opt puncte. Scorul primului sfert a fost 26-19 pentru echipa din Mircurea Ciuc. Bănăţenii au intrat mai greu în meci, însă au reuşit să recupereze până la pauza mare, când scorul a fost favorabil trupei timişorene. Elevii lui Jovicic au forţat desprinderea în sfertul trei, însă, formaţia gazdă a reuşit să se apere exact şi s-a impus în penultimul sfert cu scorul de 24-17. Ultimul sfert al întâlnirii a adus şi forcing-ul echipei din Timişoara, alb-violeţii simţind că victoria le este la îndemână. Cu Pesic într-o formă foarte bună, „leii din Banat” au reuşit să se impună în ultimele zece minute ale partidei, cu scorul de 32-27, reuşind astfel să câştige şi cel de-al treilea meci din play-out. Scorul final al meciului dintre BC Perla Harghitei şi BC Timişoara a fost 97-93 pentru bănăţeni, care au pus astfel punct unui sezon sub aşteptări în care ambele obiective, păstrarea Cupei României şi câştigarea campionatului, au fost ratate încă din partea a doua a sezonului. Timişorenii au intrat după meciul de la Miercurea Ciuc într-o vacanţă ce va ţine aproximativ jumătate de an, perioadă în care conducerea clubului timişorean poate pune la punct alcătuirea unei echipe care să izbutească mai mult în sezonul competiţional 2011-2012.