Acasă Sport ”Leii din Banat” și-au revenit și au învins la Pitești

”Leii din Banat” și-au revenit și au învins la Pitești

După eșecul surprinzător din Cupa Balcanică, unde au pierdut în ultimele minute partida contra vicecampionilor de la BC Rilski Sportist, baschetbaliștii echipei BC Timișoara au reușit să câștige partida din campionat contra celor de la BCMU Pitești. Alb-violeții nu au vrut să piardă din vizor ocupanta primului loc din Divizia A și au mers la Pitești pentru a pune mâna pe toate punctele puse în joc. Elevii lui Predrag Badnjarevic au arătat că pot câștiga înfruntarea încă din primele zece minute de joc, atunci când s-au distanțat la 14 puncte. În sfertul doi, bănățenii au mai punctat de 23 de ori, reușind ca la pauza mare să conducă cu 47-24. Sfertul trei a început în aceeași notă ca prima parte a jocului, cu timișorenii la conducere, atât pe tabelă, cât și în joc. BC Timișoara a fost sigură de cele două puncte puse în joc încă de la finalul sfertului trei, scorul penultimului sfert al partidei fiind 19-10 pentru BCT. Cu victoria asigurată, alb-violeții au cedat în ultimul sfert, pe care Piteștiul și l-a adjudecat cu 26.20. La finalul întâlnirii din cadrul etapei a VI-a, BC Timișoara s-a impus în fața echipei BCMU Pitești cu scorul general de 86-60, reușind astfel să rămână pe locul doi în campionat, cu 11 puncte acumulate. Siriscevic, cu 18 puncte, Archie, cu 17 puncte, Popescu, Cuic, cu câte 14 puncte au fost principalii marcatori ai Timișoarei din partida de sâmbătă, de la Ploiești. Echipa de pe Bega este din ce în ce mai aproape de a-și atinge obiectivul de a ajunge în play-off, bănățenii demonstrând în campionat că au puterea fizică și psihică pentru a a se înscrie în lupta de accedere în ultimul act al Diviziei A. În următoarea etapă, BCT va primi vizita echipei Energia Rovinari, partida fiind programată, sâmbăta viitoare, în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara.