Acasă Sport Lipsa de omogenitate dăunează echipei RCM Timişoara

Lipsa de omogenitate dăunează echipei RCM Timişoara

Formaţia de rugby RCM MVT Universitatea de Vest Timişoara nu reuşeşte, în ciuda investiţiilor făcute înainte de startul SuperLigii la rugby, să obţină o victorie în campionatul intern, ultima etapă aducând cea de-a treia înfrângere pentru elevii lui Alexandru Domocoş. Luni, pe stadionul din cartierul Ronaţ din Timişoara, rugbyştii bănăţeni au primit replica vicecampionilor de la Ştiinţa Baia Mare. Partida, ce în trecut avea o favorită clară la victorie, a fost una echilibrată, lotul celor două formaţii fiind acum unul relativ apropiat din punct de vedere valoric. Bănăţenii au început decişi înfruntarea, încercând să pună capăt ghinionului avut în primele două etape, când timişorenii au pierdut în ultimele minute de joc. Echipa din baia Mare a reuşit să pună primele puncte pe tabelă, înscriind primul eseu al meciului. Elevii lui Alexandru Domocoş au încercat să culce balonul în terenul ţintă al celor de la Baia Mare, însă defensiva campioanei României a reuşit să ţină departe atacul timişorenilor. Insistenţele gazdelor s-au fructificat în puncte pe tabelă de-abea la sfârşitul primei reprize, când, Calafeteanu a reuşit să înscrie dintr-o lovitură de pedeapsă, stabilind totdată şi scorul la pauză, 5-3 pentru oaspeţi. Repriza secundă a început cu echipa băimăreană în atac, căutând desprinderea. Partida a fost dominată de echilibru, bănăţenii având un plus în ceea ce priveşte faza de atac. Jocul părea că poate fi câştigat de timişoreni, însă, omogenitatea şi experienţa echipei din Baia Mare a făcut ca până la finalul partidei bănăţenii să nu mai înscrie nici un punct. În schimb, echipa gazdă şi-a asigurat victoria înscriind două eseuri pe finalul întâlnirii, astfel că, partida s-a încheiat cu victoria Ştiinţei Baia Mare cu scorul de 19-3. RCM Timişoara a suferit cea de-a treia înfrângere consecutivă în Superliga Naţională de Rugby, pierzând încet încet lupta pentru titlu. Principala problemă a echipei timişorene, aşa cum o văd ş jucătorii bănăţeni, este lipsa de omogenitate dar şi greşelile personale făcute în număr mare de unii rugbyşti, greşeli care o costă mult pe RCM în fazele esenţiale ale jocului. Următorul meci pentru formaţia timişoreană de rugbcy este contra celor de la CSM Bucureşti, bănăţenii fiind practic obligaţi să câştige partida din capitală pentru a mai putea spera la un loc pe podiumul SuperLigii.