Acasă Sport Lucien Hora s-a impus

Lucien Hora s-a impus

Pilotul UCM Sport Lucien Hora a reușit să se impună în prima zi a Cupei Reșița din cadrul etapei cu numărul cinci din Campionatul Național de Viteză în Coastă – Dunlop 2010.
Nu au lipsit emoțiile pe parcursul desfășurării competiţiei. Pilotul Silviu Dumitrescu pe un monopost Dallara a ieşit violent în decor în manşa a doua de urcări cronometrate și a accidentat un spectator, care a fost transportat de urgență la spital. Victima, care a suferit fracturi la piciorul drept și multiple leziuni, se afla internată la un spital din Timișoara, în afara oricărui pericol. De asemenea, un alt pilot, Rareș Mihnea, a pierdut controlul bolidului său, avariindu-l serios şi fiind nevoit să abandoneze. După prima manşă de concurs, Lucien Hora s-a detaşat în fruntea cursei cu timpul de 1.48:788.  Pilotul reșițean a continuat în ritmul său debordant și în cea de-a doua urcare, dar în apropierea liniei de sosire, direcția monopostului Lola l-a trădat, reuşind cu greu să evite un dezastru după ce una din roțile monopostului pilotat a fost la un pas să se desprindă de fuselaj.

În clasamentul general, Hora a fost urmat de Paul Andronic, pe Mitshubishi Lancer EVO, cu timpul de 1 minut 54 de secunde și Daniel Onoriu, tot pe Mitsubishi Lancer EVO, cu 1 minut 55 de secunde. La Grupa N s-a impus Christian Nistoran, cu un nou record personal pe traseul de pe Valea Domanului 1.57:017, iar  Grupa A a fost câștigată de Mihai Câmpeanu, care a reuşit să-l devanseze pe fostul campion de viteză în coastă Gunther Graef.