Acasă Sport Luptătorii timișeni, opt medalii la Cupa României de Seniori

Luptătorii timișeni, opt medalii la Cupa României de Seniori

Luptătorii cluburilor din județul Timiș s-au remarcat și la ediția din acest an a Cupei României de Seniori. Competiția, organizată de Federația Română de Lupte, s-a desfășurat la Sfântu Gheorghe și a reunit peste 100 de sportivi, de la cluburile de țară. La această competiție, ultima din acest an, reprezentanții județului Timiș au urcat de opt ori pe podium, cucerind două medalii de aur, două medalii de argint și patru medalii de bronz. La lupte greco-romane, sportivii de la CSM Lugoj au cucerit două medalii de aur, prin Cristian Vagiunic (la categoria 60 kg) și Robert Papp (categoria 97 kg), o medalie de argint, prin Laurențiu Macarei (categoria 67 kg) și o medalie de bronz, prin David Ritter (categoria 60 kg). În urma acestor rezultate, CSM Lugoj s-a clasat pe primul loc în clasamentul pe echipe, înaintea formațiilor CSM Slatina și CSM Bacău. La lupte libere, sportivii de la CSM Timișoara au cucerit două medalii de bronz, prin Dorin Dumitru (categoria 74 kg) și Sorin Mark (categoria 125 kg), iar David Dobre, de la ACS Voința Jimbolia, a cucerit medalia de argint la categoria 65 kg. La lupte feminine, Simona Tudor, de la CSM Timișoara, a cucerit medalia de bronz la categoria 57 kg.