Acasă Sport Micii luptători lugojeni s-au calificat la turneul final

Micii luptători lugojeni s-au calificat la turneul final

Peste 80 de sportivi de la cluburi din Timişoara, Jimbolia, Lovrin, Sânandrei şi Lugoj au participat, la sfârşitul săptămânii trecute, la etapa judeţeană de lupte libere pentru sportivi născuţi în anii 1995, 1996 şi 1997. La această competiţie, găzduită de Sala de lupte „Francisc Horvath” din Lugoj, au participat şi luptători de la CSŞ Reşiţa, în calitate de invitaţi. Micii luptători de la CSŞ Lugoj, pregătiţi de profesorii Emil Vanea şi Luca Rădoi, au obţinut patru locuri I, prin: Paul Truică (la categoria 50 kg), Vasile Bogdan (cat. 54 kg), Eugen Curelici (cat. 58 kg) şi Gabriel Vegheş (cat. 76 kg), precum şi două locuri II, prin Sebastian Gioancă (cat. 63 kg) şi Tudor Berciu (cat. 76 kg). Cei şase sportivi s-au calificat la turneul final. În competiţia amicală rezervată copiilor I şi II, sportivii de la CSŞ Lugoj au urcat de şase ori pe podium, prin Alexandru Rusteac, Cosmin Vasile, Andrei Peter, Doru Ardelean, Robert Vlaiconi şi Noel Neagoe. De asemenea, CSŞ Lugoj a fost reprezentat şi la feminin, de opt luptătoare de la centrele din Mănăştiur şi Făget, pregătite de antrenorii Avrămuţ Todorescu şi Ionuţ Eneşca, toate reuşind să urce pe podiumul de premiere. Astfel, la junioare III, Diana Dălan a cucerit locul I la categoria 30 kg, Roxana Păduraru (cat. 42 kg) – locul II şi Nicoleta Păduraru (cat. 46 kg) – locul II, iar la junioare II, pe podium au urcat şi Alina Lera, Melinda Sima, Bianca Marconescu, Roxana Bălănescu şi Daniela Dălan.