Acasă Sport Micuţii fotbalişti din Diniaş, la un pas de a ajunge la Sao...

Micuţii fotbalişti din Diniaş, la un pas de a ajunge la Sao Paolo

Surpriză de proporţii la “Cupa Danone” la fotbal, cea mai importantă competiţie de acest gen destinată copiilor de 10-12 ani. Elevii şcolii din Diniaş au câştigat finala de la Timişoara şi vor merge în marea finală din capitală. Aici, alături de alte trei echipe, micuţii timişeni îşi vor juca calificarea la faza mondială a “Cupei Danone”, competiţie ce va avea loc la Sao Paolo, în Brazilia. Marea favorită, LPS Banatul, câştigătoarea de anul trecut a turneului naţional organizat de Danone, a fost eliminată încă din sferturile de finală.
Elevii din Diniaş au câştigat finala în faţa colegilor lor de la Colegiul Bănăţean Timişoara. La competiţia organizată pe stadionul CFR s-au întrecut 32 de formaţii. Lovitura de deschidere a turneului a fost dată de fostul fotbalist Ioan Timofte.