Acasă Sport Miracol în Sala „Constantin Jude”

Miracol în Sala „Constantin Jude”

Băieţii lui Sabin Dacău şi-au revenit, când nimeni nu se mai aştepta…
Echipa de handbal masculin Politehnica Municipal Timişoara a învins surprinzător, sâmbătă, pe HC Odorhei. Timişorenii au fost conduşi aproape pe toată durata partidei, de o echipă evident superioară, dar au revenit incredibil pe final. Partida de la Timişoara, care a contat pentru etapa a XX-a a primei ligi de handbal, s-a încheiat 31-29 pentru Poli.

Final magic pentru bănăţeni

Bănăţenii, care au dezamăgit groaznic în acest campionat, păreau victime sigure înaintea primului fluier al arbitrului. Aflaţi pe antepenultimul loc al clasamentului, timişorenii şi-au învins condiţia şi au avut un final magic de partidă, în care au depăşit echipa de pe locul 7. Cu mai multe indisponibilităţi în lot, handbaliştii timişoreni au început slab meciul şi, la pauză, erau conduşi cu 15-12 de vizitatori. Culmea, bănăţenii i-au învins şi în tur pe Odorhei şi minunea avea să se producă din nou, pe finalul meciului de la Timişoara. Diferenţa de trei goluri în favoarea oaspeţilor avea să se menţină până cu trei minute înainte de fluierul final. Susţinuţi frenetic de spectori, bănăţenii au egalat şi au trecut la conducere, pe fondul unei relaxări prea timpurii a celor de la Odorhei. Poli a câştigat la două puncte diferenţă şi a urcat pe locul 10 al clasamentului. HC Odorehei este singura echipă din campionat pe care băieţii lui Sabin Dacău au învins-o de două ori. Etapa viitoare, la Timişoara vine Ştiinţa Bacău, una dintre fruntaşele primei ligi de handbal. Chiar dacă a avut un sezon mizerabil, Poli nu poate retrograda din prima ligă. În acest sezon retrogradează doar două echipe. Medgidia s-a retras deja din campionat, iar Braşovul nu mai poate părăsi ultima poziţie a clasamentului.