Acasă Sport Motoare turate la maxim, la Grand Prix Lugoj 2012

Motoare turate la maxim, la Grand Prix Lugoj 2012

FOTO

31 de piloţi au făcut spectacol şi şi-au demonstrat îndemânarea în sensul giratoriu din Piaţa Victoriei

Piloţii din campionatul de automobilism al judeţului Timiş au revenit pe circuit după o pauză de o lună şi jumătate. Sâmbătă, la Lugoj, Comisia de Automobilism şi Karting din cadrul Automobil Clubul Român Timiş a organizat două întreceri automobilistice sub titulatura „Grand Prix Lugoj – 2012”: etapa a VII-a a Campionatului Judeţean de Automobilism şi etapa a VI-a a Campionatului de Karting Timiş.

Cele două întreceri automobilistice au reunit la start 31 de piloţi (28 la automobilism şi 3 la karting), care au făcut spectacol şi şi-au demonstrat îndemânarea pe un traseu cu o lungime de 600 de metri, din Piaţa Victoriei, în sensul giratoriu din faţa primăriei. Traseul a fost parcurs în două manşe de concurenţii înscrişi în întrecerea automobiliştilor, iar cel mai bun timp al fiecărui pilot a fost punctat în alcătuirea clasamentului final. Favoriţii au confirmat şi şi-au demonstrat măiestria şi pe acest circuit de viteză şi îndemânare, dar au existat şi surprize. Una dintre surprizele cursei de la Lugoj a fost clasarea juniorului Raul Tudoreanu pe locul secund la clasa 1. Ediţia din acest an a Grand Prix Lugoj a înregistrat şi o premieră: o întrecere rezervată copiilor-piloţi, care au concurat la clasa debutanţi. După două manşe de concurs, în competiţia automobiliştilor s-a impus Alexandru Krepelka (Peugeot 205 GTI), urmat de Sergiu Tirla (Renault Clio RS) şi de Vlad Bunescu (Honda CRX). La clasa 1 (motoare sub 1.600 centimetri cubi şi tracţiune pe o singură punte), au urcat pe podium: 1. Vlad Bunescu (Honda CRX), 2. Raul Tudoreanu (Honda CRX), 3. Andy Andrei (Honda Civic). La clasa 2 (1.601-2.000 centimetri cubi şi tracţiune pe o singură punte), primul s-a clasat Sergiu Tirla (Renault Clio RS), urmat de Marius Curelaru (Opel Astra) şi de Florin Avram (Mazda 323), iar la clasa 3 (fără restricţii), Alexandru Krepelka (Peugeot 205 GTI) a terminat cursa pe primul, urmat de Daniel Preunca (Honda Civic) şi de Alin Lepăduşa (Audi Quatro). La debutanţi, Vlad Briscan (Toyota Starlet) a fost urmat pe podium de Mihai Preunca (Honda Civic) şi de Eugen Babescu (Honda Civic), iar la juniori a câştigat, fără emoţii (a fost singurul concurent de la această categorie), Adrian Marcovici (Honda CRX). În competiţia feminină, Ramona Copoceanu (Honda Civic) s-a impus în faţa Dianei Ştefănescu (Honda Civic). Cea mai bună echipă a fost Opinia Timişoarei Rally Team (în componenţa: Adrian Marcovici, Daniel Preunca, Sergiu Tirla, Alexandru Krepelka şi Diana Ştefănescu), care a acumulat 15 puncte, fiind urmată pe podium de Conecter MotorSport (Ramona Copăceanu, Zoltan Martincsek, Raul Tudoreanu, Răzvan Ştefănescu şi Alin Suta). La karting, au urcat pe podium: 1. Denis Gherle, 2. Victor Nagy (la categoria Supersport Puffo); 1. Denis Gherle, 2. Victor Nagy, 3. Maria Radu (la categoria Supersport Seniori). Următoarea etapă a Campionatului de Automobilism Timiş se va desfăşura în zilele de 13 şi 14 octombrie, la Timişoara, în parcarea Iulius Mall.