Acasă Sport Nici la baschet n-am reuşit să batem Mediaşul

Nici la baschet n-am reuşit să batem Mediaşul

După ce, săptămîna trecută, fotbaliştii de la FC Timişoara nu au reuşit să se impună în faţa echipei din Mediaş, într-un meci capital pentru locul 2 în campionat, a urmat ca şi echipa fanion de baschet a Timişoarei să se recunoască învinsă în faţa echipei de baschet din Mediaş. De amintit că “Leii din Banat” s-au impus, scor 92-83, în finala Cupei României la baschet de la Sibiu, chiar în fața Mediaşului, la capătul unei partide palpitante, în care câștigătoarea s-a decis doar în ultimele minute. Gruparea bănăţeană nu şi-a revenit însă după eliminarea din penultimul act al Diviziei A, elevii lui Dragan Petricevic fiind nevoiţi să se recunoască înfrânţi în deplasarea de la Gaz Metan Mediaş. Bănăţenii au pierdut cu scorul de 68-94 şi s-au îndepărtat astfel de cucerirea medaliei de bronz. Ca şi în majoritatea partidelor din actualul sezonul, sârbul Rade Dzambic şi ceilalţi coechipieri ai săi au început meciul în forţă, însă s-au stins pe parcurs. Trupa pregătită de tehnicianul Dragan Petricevic a reuşit să câştige clar primul sfert, cu scorul de 26-18, însă scenariul nu s-a mai repetat şi în sfertul al doilea, atunci când gazdele au revenit puternic şi au preluat conducerea pe tabela de marcaj, înainte de intrarea la cabine. Alb-violeţii nu şi-au revenit nici în ultimele două reprize, reuşind să le piardă pe amândouă, cu scorul de 21-29 şi 10-22. Elevii antrenaţi de Bruno Soce şi-au impus stilul de joc, reuşind să se impnă categoric în final, la o diferenţă de nu mai puţin de 26 de puncte., Gruparea ardeleană a devenit, în urma acestei victorii, mare favorită în bătălia pentru clasarea pe poziţia a treia în clasament. Miercurea viitoare, ardelenii vin la Timişoara cu gândul de a câştiga finala mică, încă după cea de-a doua confruntare. Vicecampioana României din anul competiţional precedent, Elba Timişoara va lupta în sala Constantin Jude să obţină victoria şi să împingă duelul cu Gaz Metan din finala mică spre un joc decisiv, ce va avea loc la Mediaş.