Acasă Sport O medalie de argint şi două de bronz pentru români, la Europenele...

O medalie de argint şi două de bronz pentru români, la Europenele de Nataţie Masters din Spania

Rezultat sub aşteptări pentru sportivii bănăţeni care s-au întors de la recent încheiatele Campionate Europene de Nataţie Masters de la Cadiz şi Sevilla. După ce au obţinut zeci de medalii de aur la nenumărate competiţii intrenaţionale de înot mastres, înotătorii din Timişoara, Arad şi Reşiţa au dezamăgit în Spania. Ei au reuşit doar o medalie de argint, prin reşiţeanca Carla Troner şi două locuri trei, printr-un alt înotător din Reşiţa – Ionuţ Vişinescu.

Unguri de nevoie şi cu banii luaţi

Înotătorii români au fost nevoiţi să-şi plătească toate cheltuielile de drum şi cazare la europenele din Spania, în plus ei au fost nevoiţi şi să evolueze sub… steagul Ungariei. Asta pentru că Federaţia Română de Nataţie nu a acceptat să le dea o delegare. Campioantele de Nataţie din Spania dedicate sportivilor amatori care au împlinit deja 25 de ani au reunit peste 4.000 de sportivi, din 34 de ţări. Germania a fost prezentă cu cel mai mare număr de participanţi – 667 de sportivi, pe următoarea poziţie fiind Spania, ţara gazdă, cu 569 de sportivi. Este pentru a doua oară când Spania găzduieşte campionatele europene de nataţie pentru veterani. Cea mai bună performanţă a românilor, în Spania, a fost medalia de argint obţinută de înotătoarea din Reşiţa, Carla Troner, la 100 de metri spate. Sportiva a participat la categoria 35-39 de ani.

Cum se înoată la… 97 de ani?

La categoria 30-34 de ani, reşiţeanul Ionuţ Vişinescu a câştigat două medalii de bronz, la 50 şi 100 de metri fluture. Cele mai bune performanţe ale primului club de înot masters din România, cel de la Timişoara, au fost un loc 8 şi trei locuri 9. La competiţiile intrenaţionale de înot masters pot participa doar persoane de la 25 de ani în sus. Sportivii concurează pe grupe de vârstă: 25-29, 30-34, 35-39… cu categorii de 5 ani, ultima categorie incluzând orice vârstă peste 100 de ani. Astfel se explică numarul foarte mare de sportivi prezenţi la competiţia din Spania. Bernarda Angulo de Cardenes (Spania), la 97 de ani, a fost deţinătoarea recordului de vârstă la europenele de nataţie din septembrie.