Acasă Sport “O victorie care în proporţie de 95% ne duce în play-off”

“O victorie care în proporţie de 95% ne duce în play-off”

Aceste cuvinte le-a spus antrenorul echipei BCM Bega Danzio Timişoara, Dan Ionescu, după meciul incredibil pe care elevele sale l-au jucat împotriva formaţiei Municipal Satu Mare. Partida din cadrul etapei cu numărul nouă a Diviziei A seria NV la baschet feminin, dintre echipele BCM Bega Danzio Timişoara şi Municipal Satu Mare a fost una foarte palpitantă, răsturnările de scor precum şi jocul plin de dăruire practicat de ambele echipe făcând deliciul spectatorilor prezenţi miercuri în Sala “Constantin Jude” din Timişoara. Baschetbalistele timişene jucau pentru un loc trei care în mare parte rezolva accederea echipei alb-violete în play-off-ul acestui sezon. Antrenorul timişorenelor, Dan Ionescu, a început partida contra celor din Satu Mare cu Andra Haas, Anamaria Mesaroş, Ancuţa Stoenescu, Ana Vuksic, Laura şi Maria Budean. Timişorenele încep foarte bine partida, reuşind să înscrie primele puncte ale partidei, însă cele care reuşesc să câştige primul sfert sunt baschetbalistele din Satu Mare. Avantajul pe tabelă rămâne de partea echipei vizitatoare şi în sfertul doi, asta deşi baschetbalistele bănăţene dau totul pe teren şi încearcă să marcheze din orice poziţie. Scorul la pauza mare a fost 40-29 pentru jucătoarele din Satu Mare. Pauza s-a dovedit a fi foarte benefică pentru alb-violete, acestea reuşind să se monteze suficient pentru a încerca o revenire pe tabelă. Cu Ancuţa Stoenescu în zi de graţie, dar şi cu un joc de recuperare foarte bun, BCM Timişoara reuşeşte să câştige sfertul trei cu scorul de 17-13. Ultimele zece minute au fost cele mai intense atât pentru cele două echipe aflate pe teren, cât şi pentru spectatorii aflaţi în număr mare în sala din Timişoara. Baschetbalistele bănăţene reuşesc să egaleze scorul în două rânduri, o dată la 67 şi a doua oară la 72. Cu doar o secundă înainte de finalul partidei, Ancuţa Stoenescu reuşeşte să marcheze după o aruncare extrem de dificilă în baschet, de la mai bine de 15 metri, cu care aduce victoria echipei din Timişoara. Aşadar, scorul final al partidei dintre BCM Timişoara şi Municipal Satu Mare a fost 75-73, echipa bănăţeană urcând un loc în clasament, până pe poziţia a treia. Cele mai bune marcatoare pentru BCM Bega Danzio Timişoara au fost Ancuţa Stoenescu, cu 22 puncte şi Anamaria Mesaroş, cu 16 puncte.  Antrenorul bănăţenelor, Dan Ionescu,  a declarat după partidă că obiectivul echipei de a accede în play-off a fost atins, fapt pentru care îşi felictă propriile jucătoare. Pentru echipa bănăţeană urmează un meci foarte dificil la Arad, acolo unde, în acest weekend, baschetbalistele bănăţene vor înfrunta formaţia ICIM, principala favorită la titlu.