Acasă Actualitate Oportunități internaționale de învățare și de formare pentru studenții UVT prin programul...

Oportunități internaționale de învățare și de formare pentru studenții UVT prin programul Erasmus+

DISTRIBUIȚI

Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) continuă să ofere studenților oportunități internaționale dintre cele mai variate pentru a-și completa parcursul academic și profesional, luând în considerare faptul că aceștia vor trăi într-o lume tot mai intens conectată și vor lucra pe o piață a muncii globală. Astfel, studenții UVT au oportunitatea de a integra în parcursul lor academic o experiență internațională de învățare sau de formare profesională, optând pentru o mobilitate organizată sub umbrela programului Erasmus+. Astfel, în intervalul 3-23 martie 2025, la UVT are loc înscrierea studenților pentru participarea la mobilități de studii în cele peste 500 de universități partenere din străinătate.

 Rectorul UVT, Marilen Gabriel Pirtea: „Erasmus+ este programul Uniunii Europene dedicat educației, formării, tineretului și sportului, contribuind la dezvoltarea competențelor academice și profesionale a milioane de studenți de-a lungul timpului prin oferirea șansei de a lua parte la experiențe internaționale de învățare și formare. În acest context, o mobilitate Erasmus+ înseamnă o oportunitate de dezvoltare profesională și personală. De asemenea, acest vast program european oferă accesul la educație de calitate, în străinătate, ca și ocazia de a călători și a locui într-o altă țară, sau posibilitatea de a deveni parte dintr-o comunitate europeană de studenți pentru care multiculturalitatea și dinamismul sunt caracteristicile principale. Orice experiență internațională Erasmus+ asigură îmbogățirea CV-ului și posibilitatea de a învăța sau aprofunda o altă limbă decât româna. Acesta este contextul în care la UVT, în perioada 3–23 martie 2025, studenții UVT pot aplica pentru o mobilitate de studii ori pentru o mobilitate de practică, de lungă durată sau de scurtă durată, la una dintre cele peste 500 de universități partenere din străinătate. Universitățile din Europa și din întreaga lume îi așteaptă!

 Prin intermediul unei mobilități Erasmus+ studenții pot studia într-o altă țară pentru o săptămână, un semestru sau un an, pe parcursul fiecărui ciclu de studii (licență, master sau doctorat), sau pot efectua stagii de practică ce au o durată minimă de două luni. Trebuie doar să caute universitatea și țara care se potrivește obiectivelor lor de dezvoltare și creștere din punct de vedere profesional. Mobilitățile sunt susținute financiar printr-un grant Erasmus, iar activitățile academice desfășurate în străinătate sunt recunoscute la revenirea în țară. Mobilitățile disponibile prin programul Erasmus+ pot fi combinate în funcție de nevoile, obiectivele și interesele fiecărui student. De exemplu, dacă sunt student înmatriculat la un program de studii de master la UVT, pot opta pentru o mobilitate Erasmus+ de un semestru în prima jumătate a anului universitar 2025-2026 și pot adăuga la aceasta și o mobilitate de studii de o săptămână, înainte sau după.

 

Comentarii

comentarii