Acasă Sport Pantilimon, ne-ai îngropat!

Pantilimon, ne-ai îngropat!

Ceahlăul – FC Timişoara 1-1

Timişoara a pierdut încă un tempou în lupta pentru titlu. FC Timişoara nu a reuşit decât un egal 1-1, în Moldova, cu Ceahlăul Piatra Neamţ. Bănăţenii puteau câştiga, dar portarul Costel Pantilimon a greşit decisiv, în final de partidă. Chiar dacă a avut un joc anost, presărat de multe ori cu mari greşeli, Timişoara a condus până în finalul partidei de la Piatra Neamţ. Dominaţi în prima repriză, bănăţenii au ieşit din corzi şi Mansour deschide scorul în minutul 66. Acelaşi Mansour avea însă să dezamăgească până în final, ratând oportunităţi excelente de a mai marca. Pe final, oaspeţii au revenit şi au dat lovitura de graţie în minutul 87. Pantilimon nu a reuşit să reţină o minge uşoară şi din interiorul careului Andrei Viţelaru a reluat mingea în plasă. Până la final moldovenii mai puteau marca de două ori. Timişoara este pe locul III în prima ligă cu 50 de puncte, la două lungimi de undă de CFR Cluj, care are şi un meci mai puţin jucat. Etapa viitoare la Timişoara vine liderul, CFR Cluj.