Acasă Sport Pascotă, din nou pe locul 1

Pascotă, din nou pe locul 1

A treia etapă a Competiției ROSBK, disputată în perioada 19-20 iunie 2010, pe circuitul de la Hungaroring din Ungaria, a fost câştigată de pilotul Clubului Pascotă Racing Team Giroc. Echipa Pascotă Racing Team Giroc, reprezentată de Ionel Pascotă, a luat locul întâi la Campionatul ROSBK clasa 600 cmc Supersport. Victoria nu a fost obţinută uşor, deoarece în calificări pilotul a avut probleme tehnice cu motocicleta de concurs, fiind nevoit să utilizeze motocicleta de rezervă, acest model fiind unul standard din fabrică. Sportivul girocan a depăşit problemele tehnice, iar datorită talentului s-a clasat pe prima poziție, consolidându-şi statutul de favorit şi lider al competiţiei. Pascotă a fost urmat pe locul 2 de Cătălin Cazacu, în timp ce pe 3 a sosit Dan Marinescu, din Bucureşti. După cele trei etape scurse din acest an, Ionel Pascotă este lider autoritar în Campionatul ROSBK. Următoarea competiţie la care va participa bănăţeanul va fi prima etapă din Campionatul European de Est, care va avea loc în perioada 26-27 iunie, pe circuitul de la Plevna, din  Bulgaria. Etapa a patra din Campionatul Naţional de motociclism viteză pe circuit se va disputa în perioada 3-4 iulie, pe circuitul de la Slovakiaring, din Slovacia. Până atunci, team-ul bănăţean are timp să îşi rezolve problemele tehnice cu motocicleta de competiţie.