Acasă Sport Pascotă spulberă toate recordurile

Pascotă spulberă toate recordurile

Multiplul campion bănăţean la motociclism viteză Ionel Pascotă a câştigat pentru a doua oară consecutiv Campionatul Romanian Superbike. Sportivul de la UCM Reşiţa a participat la Clasa 600 Supersport. Izbânda i-a asigurat cel de-al 14-lea trofeu din carieră.

A riscat pentru a face spectacol

Pascotă a devenit campionul României la Superbike, departe de ţară, pe circuitul de la Serres, Grecia. Aici s-a consumat ultima etapă a Campionatului României la Superbike. Chiar dacă avea un avans de 17 puncte faţă de al doilea clasat şi era suficient să termine cursa în primii opt, Pascotă nu s-a mulţumit cu atât. A mers la victorie şi, ca de atâtea ori, a reuşit să câştige. Sportivul de la UCM Reşiţa a obţinut primul loc în calificări şi a pornit în cursă ca principal favorit. Deşi ploaia a udat din abundenţă circuitul înainte de începerea cursei, Ionel Pascotă a reuşit o evoluţie foarte bună şi a condus cursa încă din primul tur de pistă. Experienţa şi-a spus apoi cuvântul, pilotul bănăţean detaşându-se încet-încet de adversarii direcţi. Pascotă a trecut linia de sosire cu un avans de 12 secunde faţă de cel de-al doilea clasat, Cătălin Cazacu. Pe locul trei, în etapa de la Serres, s-a clasat Bar Tagal, din Israel. Pascotă a terminat cu 138 de puncte Romanian Superbike 2009, fiind urmat de compatriotul său Cătălin Cazacu, cu 114 puncte şi ungurul Laszlo Pentek, cu 67 de puncte.