Acasă Sport Poli a trecut cu emoţii de Mypa

Poli a trecut cu emoţii de Mypa

FC Timişoara a reuşit să se impună cu emoţii, cu scorul de 2- 1, în faţa finlandezilor de la Mypa. Tehnicianul alb-violeţilor, Vladimir Petrovic, a trimis în teren o echipă formată din: Pantilimon, Luchin, Mera, Cisovsky, Scutaru, Chiacu, Alexa, Tameş, Curtean, Goga şi Magera. Rezerve pentru meciul cu Mypa au fost: Taborda, Popovic, Bourceanu, Contra, Mansour, Axente. Meciul a început într-o notă de echilibru, ambele echipe reuşind să-şi creeze ocazii, însă fără efect pe tabela de marcaj. Timişorenii trec peste deschiderea de scor, mai întâi în minutul 8, mai apoi în minutul 25, când şutul lui Goga este deviat cu capul de Magera peste poartă. Alb-violeţii reuşesc să deschidă scorul, în urma unei lovituri libere inteligent bătute de Magera. Marcatorul primului gol în Europa pentru FC Timişoara este noul venit, Tameş, acesta înscriind după o pasă venită de la Chiacu. Până la pauză nu au mai existat ocazii de nicio parte. Aşadar, scorul la pauză a fost 1 -0 pentru echipa bănăţeană. Repriza secundă debutează cu gafa lui Pantilimon, care iese greşit la o centrare, scapă mingea din mâini, dându-le ocazia finlandezilor de a egala. Gafa lui Pantilimon a lăsat urme în psihicul echipei, finlandezii presând din ce în ce mai tare. Jucătorii lui Poli nu sunt de acord cu rezultatul de pe tabelă şi în minutul 74, Axente marchează, cu un şut din 12 metri. Finalul partidei îi prinde pe alb-violeţi în atac, bănăţenilor fiindu-le refuzat un penalty, în minutul 84. Partida se termină cu victoria lui Poli, părerea generală fiind că FC Timişoara nu a forţat foarte mult. Directorul general al lui Poli, Gheorghe Chivorchian, a declarat, după meci, că adversarul nu a pus mari probleme, diferenţa mică a scorului  fiind rezultatul lipsei de concentrare a jucătorilor bănăţeni. Chivorchian s-a arătat mulţumit de felul în care a evoluat echipa în partea a doua a meciului cu MYPA, din turul trei preliminar al Europa League. Pentru FC Timişoara urmează partida din Liga I, împotriva  celor de la Gaz Metan Mediaş. Meciul va avea loc duminică, 1 august, şi se va juca la Sibiu. În lot, faţă de cei convocaţi pentru disputa cu Mypa,  vor mai fi incluşi şi jucătorii:  Sepsi, Poparadu, Sandu şi Dukic.