Acasă Sport Poli II, învinsă la Arad

Poli II, învinsă la Arad

Echipa satelit a Politehnicii Timişoara s-a recunoscut învinsă în partida jucată în deplasare în etapa a XII-a a Ligii a II-a, bănăţenii fiind învinşi cu scorul de 3-2 de formaţia Gloria Arad. Deşi au schimbat antrenorul, în locul lui Cosmin Petruescu venind Adrian Stoicov, timişorenii nu au reuşit să găsească drumul către victorie într-o partidă ce a fost foarte disputată. Stoicov a început partida de la Arad cu Cobliş, Rosenblum, Krejic, Ilie, Cuciorvă, Dobriceanu, Pătraş, Zaluschi, Vucea, Boştină şi Găman. Aflată pe poziţia a zecea înaintea acestei etape, Poli II a pornit decisă să aducă trei puncte de la Arad. Din păcate, cei care au deschis scorul au fost gazdele, profitând de o eroare a portarului timişorenilor. La jumătatea reprizei întâi, arădenii au mai înscris o dată, ducând scorul la 2-0. Bănăţenii au reuşit să revină în joc şi, cu zece minute înainte de pauză, au înscris pentru 2-1. Repriza secundă a însemnat alergarea echipei lui Stoicov după egalare. Contrar cursului jocului, cei care au înscris au fost fotbaliştii arădeni, în urma unei lovituri de pedeapsă. Bănăţenii au avut o tresărire de orgoliu cu cinci minute înainte de final, când au reuşit să reducă din diferenţă, însă insuficient pentru a evita înfrângerea. Aşadar, partida dintre Poli II şi Gloria Arad s-a terminat cu scorul de 3-2 pentru arădeni, iar în urrma acestui insucces, timişorenii coboară pe poziţia a 12-a în campionatul Ligii a II-a seria a V-a. La partida jucată în weekendul trecut a fost prezent şi preşedintele clubului, Gheorghe Chivorchian. Acesta a reproşat arbitrului că a refuzat să dea un penalty clar pentru echipa timişoreană. În runda viitoare, programată pe 26 noiembrie, Poli II va juca împotriva formaţiei Naţional Sebiş, echipă aflată pe locul şase în campionat.