Acasă Sport Poli ridiculizează Alba Iulia şi se apropie la doar un punct de...

Poli ridiculizează Alba Iulia şi se apropie la doar un punct de lider

FC Timişoara a spulberat, joi, Unirea Alba Iulia, cu un neverosimil 6-0. După un debut contradictoriu de retur, băieţii lui Sabău au făcut instrucţie cu ultima clasată din Liga I de fotbal. Încă din minutul 32, bănăţenii au încheiat definitiv conturile cu adversarii, tabela arătând un incredibil 3-0.

De-a şoarecele şi pisica

În doar 13 minute, FC Timişoara a explodat pe „Dan Păltinişanu”. Slovacul Kozak a deschis scorul în minutul 19. Şase minute au mai trecut până când Timişoara avea să se distanţeze, printr-un gol al lui Magera. Acelaşi Magera avea să stabilească rezultatul primei reprize, cu o nouă reuşită în minutul 32. Kozak revine în prim plan, şi la opt minute după pauză centrează perfect pentru Mera, care marchează cu o lovitură de cap. Goga, în minutul 71, face 5-0 pentru Timişoara, iar pentru ca tacâmul să fie complet, Mansour, introdus în teren în a doua repriză, stabileşte scorul final, în minutul 90. FC Timişoara ajunge după acest rezultat pe locul II al clasamentului, la un singur punct de liderul CFR Cluj. Ardelenii au remizat 0-0, la Mediaş, într-o partidă jucată miercuri. Următoarea partidă pentru FC Timişoara va avea loc în deplasare, cu Astra Ploieşti. Pentru prima dată de la începutul campionatului, spectatorii prezenţi pe „Dan Păltinişanu” au trăit senzaţia că sloganul „Banatul ia campionatul” ar putea deveni realitate.