Acasă Sport Poli Timişoara a pierdut amicalul de la Oradea

Poli Timişoara a pierdut amicalul de la Oradea

Echipa de fotbal Politehnica Timişoara a disputat marţi primul amical de la revenirea din cantonamentul din Austria, adversara alb-violeţilor fiind echipa FC Bihorul Oradea, formaţie ce a reuşit promovarea în primul eşalon, însă ca şi Poli, nu a primit licenţa de participare în primul eşalon. Tehnicianul ceh al bănăţenilor, Duşan Uhrin Jr., a trimis în teren un prim 11 format din Pantilimon, Dăruială, Luchin, Mera, Scutaru, Ricketts, Bourceanu, Poparadu, Rocha, Zăgrean şi Axente. Contrar diferenţei de valoare dintre cele două formaţii, echipa din Timişoara a arătat multe lipsuri la capitolul omogenitate, fapt pentru care băieţii lui Uhrin s-au recunoscut învinşi la finalul celor 90 de minute de joc împotriva trupei din Oradea. Meciul a început bine pentru bănăţeni, aceştia trecând pe lângă deschiderea scorului prin Mera, Poparadu şi Rocha. Golul a venit în cele din urmă cu zece minute înainte de sfârşitul primei reprize, însă nu în poarta ardelenilor, ci în poarta lui Pantilimon, Oradea marcând pentru 1-0 în urma unei faze confuze. Până la finalul primelor 45 de minute de joc, orădenii mai marchează o dată, astfel că Poli s-a văzut condusă la pauză cu 2-0. Uhrin a modificat echipa înaintea actului secund, trimiţându-i în teren pe Lepmets, Dăruiala, Luchin, Mera, Scutaru, Popa, Bourceanu, Pătraş, Rocha, Ricketts şi Axente. Alb-violeţii au ieşit la atac în repriza secundă, Păstraş trecând pe lângă gol în două rânduri. Poli a avut parte şi de o lovitură de pedeapsă, însă atacantul Axente nu a reuşit să-l învingă pe portarul ardelenilor. Atacantul bănăţean şi-a răscumpărat ratarea penalty-ului zece minute mai târziu, când a marcat pentru 2-1 cu un şut din opt metri. Alb-violeţii au alergat după egalare, însă, nu au reuşit decât să termine meciul cu un jucător în minus, şi mai mult, echipa orădeană a izbutit golul trei chiar pe finalul partidei. Aşadar, scorul final al întâlnirii dintre Politehnica Timişoara şi FC Bihorul Oradea a fost 3-1 pentru ardeleni. La finalul partidei, tehnicianul timişorenilor a încercat să dea o explicaţie jocului neconvingător al echipei sale, spunând că incertitudinea legată de licenţierea trupei bănăţene precum şi plecarea unor jucători importanţi în perioada de vară afectează foarte mult stilul de joc al echipei alb-violete. Bănăţenii au ocazia de a-şi lua revanşa în faţa echipei din Oradea, vineri, când Poli va juca pe arena „Dan Păltinişanu” meciul doi contra celor de la FC Bihorul Oradea.