Acasă Sport Poli Timișoara a reușit a doua victorie din campionat

Poli Timișoara a reușit a doua victorie din campionat

Etapa cu numărul doi a ligii secunde a adus față în față echipele Politehnica Timișoara și ARLO Slatina, cele două formații venind după o victorie, respectiv o înfrângere obținute în etapa de debut a Ligii a II-a. Partida jucată sâmbătă pe terenul celor de la Slatina a fost una foarte palpitantă, avantajul pe tabelă schimbându-se de mai multe ori în cele 90 de minute de joc. Tehnicianul alb-violeților a început meciul cu o garnitură formată din Lepmets, Daruiala, Scutaru, Luchin, Sava – Curtean, Poparadu, Tames, Pătraș, Axente și Ricketts. Bănățenii au deschis balul ratărilor în minutul patru, atunci când Axenete a nimerit doar bara cu un șut din afara careului mare. Au urmat apoi două ocazii de gol avute de formația gazdă pentru ca în minutul 31 Ricketts să deschidă scorul în urma unei faze lucrate pe cont propriu. Avantajul timișorenilor a rezistat doar șapte minute, jucătorii din Slatina restabilind egaliatea, scorul de 1-1 fiind înregistrat și la finalul primelor 45 de minute de joc. Partea secundă a avut un început diferit față de primul act, echipa gazdă atacând încă de la început. Bănățenii au cedat presiunii echipei din Slatina în minutul 62, când s-au văzut conduşi în urma unui penalty. Poli a reușit să revină repede în meci, restabilind agalitatea grație reușitei lui Pătraș. Formația viola și-a făcut apoi meciul greu, Axente fiind eliminat în urma celui de-al doilea galben, astfel că misiunea bănățenilor a fost păstrarea rezultatului de egalitate. Poli a trecut peste eliminare și în minutele de prelungire Tameș a reușit să aducă victoria alb-violeților, înscriind din penalty, după ce cu șase minute înainte șutul trimis de el a întâlnit doar bara. Scorul final al partidei dintre Poli și ARLO Slatina a fost 3-2, bănățenii instalându-se în fotoliul de lider după două etape jucate. În meciul următor, Poli va da piept celor de la FC Olt, echipă clasată pe locul nouă.