Acasă Sport Poli Timișoara – la prima înfrângere în Liga a II-a

Poli Timișoara – la prima înfrângere în Liga a II-a

Formația de fotbal Politehnica Timișoara a făcut primul pas greșit în liga secundă, fotbaliștii antrenați de Vali Velcea pierzând neașteptat în etapa a IX-a contra nou-promovatei Luceafărul Oradea. Bănățenii aveau șansa de a rămâne la trei puncte în fața principalei contracandidate la promovare, Gloria Bistrița, în cazul unei victorii contra orădenilor, însă lipsa de concentrare și ratările mari trecute în contul atancanților alb-violeți au făcut ca gruparea timișoreană să plece fără puncte din meciul cu orădenii. Tehnicianul timișorenilor a început partida contra Luceafărului cu Lepmets, Dăruială, Ilie, Mera, Sepsi, Chiș, Tameș, Gorobsov, Goga, Zăgrean și Axente, Ricketts și Scutaru fiind singurii jucători care nu au intrat în lotul deplasat sâmbătă, pentru etapa a IX-a. Poli a început tare meciul, trecându-și în cont primele ocazii de gol, Zăgrean în primul minut, iar apoi Axente, în minutele 15 și 18, ratând deschiderea scorului. Deși jocul bănățenilor nu a strălucit, alb-violeții au reușit să se apropie în multe rânduri de poarta orădenilor, însă lipsa de concentrare la finalizare a făcut ca tabela să rămână nemodoficată. Până la finalul primelor 45 de minute, bănățenii au mai ratat câteva ocazii de a marca prin Goga, atacantul timișorean nereușind să fructifice ocaziile avute în minutele 34 și 39. La pauză scorul a fost alb, 0-0, timișorenii controlând prima parte a meciului. În actul secund, Poli a început în atac, în căutarea victoriei care să o mențină în fruntea clasamentului. Din păcate, norocul nu a ținut cu gruparea lui Velcea, Goga primind în minutul 64 al doilea galben și, în consecință, a părăsit terenul, lăsând-o pe Poli în 10 oameni. Cu toate acestea, echipa care a continuat să atace a fost cea a Timișoarei. Incredibilul s-a produs în ultimele secunde ale înfruntării, echipa gazdă reușind să marcheze unicul gol al meciului, fapt ce a adus prima înfrângere din acest sezon pentru Politehnica. Scorul final al meciului dintre Luceafărul Oradea și Politehnica Timișoara a fost 1-0, rezultat în urma căruia echipa timișoreană a căzut pe locul secund în clasament, la egalitate cu cei de la Gloria Bistrița. La finalul meciului, antrenorul Vali Velcea a declarat că jucătorii săi au cedat din punct de vedere fizic, în repriza a doua, lucru ce îl neliniștește, având în vedere că sezonul este de-abia la început. Velcea a ținut să atragă atenția și asupra arbitrajului, care, în viziunea antrenorului timișorean, nu a fost unul corect, greșelile făcute de brigada de arbitri contribuind decisiv la evoluția partidei.