Acasă Sport Politehnica îşi măsoară forţele cu vicecampioana

Politehnica îşi măsoară forţele cu vicecampioana

Echipa de handbal masculin Politehnica Timişoara continuă seria meciurilor de pregătire, urmând ca vineri, cu începere de la ora 16.00, elevii antrenaţi de Otto Hell să întâlnească, în Sala Polivalentă din Reşiţa, viceampioana României, UCM Reşiţa. După partidele jucate în Cupa Banatul, în care au arătat că pot juca un handbal calitativ, bănăţenii vor să vadă cât mai au de muncit până să ajungă la nivelul echipei din Reşiţa. Formaţia reşiţeană a susţinut, la începutul săptămânii, două partide test împotriva divizionarei A Potaissa Turda. Pentru UCM nu au evoluat în cele două partide de verificare Georgescu, Stamate, Ghionea, Fenici şi sârbul Borko Djordjevic, jucătorii fiind selecţionaţi la formaţiile naţionale pentru Campionatul Mondial din Suedia. Handbaliştii au fost învoiţi pentru odihnă de către antrenorul Gligore Czari. În primul meci contra echipei din Turda, reşiţenii s-au impus cu scorul de 39 – 33, la pauză fiind 17-13. Victoria nu a fost aşa facilă pe cum se aşteptau handbaliştii din Reşiţa, formaţia ardeleană reuşind să pună probleme în mai multe rânduri handbaliştilor lui Gligore Czari. Cei mai buni marcatori ai UCM-ului au fost Gheorghe Irimescu, cu opt goluri, Ionuş Stan, cu şase reuşite şi Adrian Petrea, cu cinci goluri. După ce au învins echipa din Turda, UCM Resiţa a oferit şansa de revanşă handbaliştilor din Ardeal, aceştia reuşind să producă o surpriză neaşteptată vicecampioanei. După victoria clară din primul meci,  reşiţenii au fost invinşi cu scorul de 35 – 38 de Potaissa, în cel de-al doilea meci, cu toate că, la pauză, UCM-ul conducea pe tabelă cu patru puncte. În meciul pierdut de reşiţeni în faţa echipei din Turda, cei mai buni marcatori din tabăra condusă de Gligore Czari au fost Ioan Stan, cu opt goluri, Marius Grozăvescu, cu şase reuşite şi Rică Părăianu, cu patru goluri.