Acasă Sport Politehnica Timişoara – Astra Ploieşti 2-2

Politehnica Timişoara – Astra Ploieşti 2-2

Partida din cadrul etapei a XXIV-  din Liga I dintre Politehnica Timişoara şi Astra Ploieşti a avut parte de o desfăşurare la care puţină lume se aştepta, având în vedere că se întâlnea o echipă de pe locul II, Poli Timişoara, şi o echipă ce se află pe poziţia a noua în Liga I, Astra Ploieşti. Tehnicianul bănăţenilor, Duşan Uhrin Jr., i-a trimis în partida contra ploieştenilor pe Pantilimon în poartă, iar pe câmp i-a folosit pe Helder, Luchin, Cisowsky, Ignjatijevic, Curtean, Alexa, Bourceanu, Zicu, Magera, Axente. Veniţi după semieşecul de pe teren propriu  din etapa trecută contra echipei Steaua Bucureşti, alb-violeţii au avut ocazia ca printr-o victorie împotriva Astrei să urce pe prima poziţie în campionat, cu un avans de două puncte în faţa Oţelului. De ce s-au speriat timişorenii de aia nu au scăpat, principala armă a celor din Ploieşti, contraatacul, punându-le mari probleme băieţilor lui Uhrin Jr. Prima ocazie a meciului a aparţinut oaspeţilor, Pantilimon apărând şutul lui Moraes, din minutul şapte. Bănăţenii nimeresc bara prin şutul lui Zicu, însă cei care deschid scorul sunt oaspeţii, care, în urma unui şut din patru metri, preiau conducerea. Jocul devine din ce în ce mai aprig, timişorenii refuzând să se vadă conduşi de o echipă mai slab cotată. Zicu şi Magera trec pe lângă egalare în minutele 20 şi 32, scorul la pauză fiind 0-1 pentru Astra Ploieşti. Repriza secundă debutează cu o schimbare în echipa bănăţeană, Zăgrean luându-i locul lui Axente. Bănăţenii au continuat asaltul la poarta lui Grigorie, însă fără niciun rezultat, lipsa de cconcentrae a fotbaliştilor alb-violeţi făcând ca avantajul să rămână de partea oaspeţilor. Inimaginabilul s-a întâmplat în minutul 65, când Ndoye a marcata din penalty, ducând scorul la 2-0, misiunea echipei bănăţene devenind din ce în ce mai grea. Absent din derby-ul contra celor de la Steaua, Zicu a ţinut să demonstreze că nu degeaba este golgeterul Ligii I şi a redus din diferenţă, marcând dintr-un penalty pe care tot el l-a obţinut. Defensiva ploieşteană a rezistat cu greu asalturilor echipei din Timşoara, ea fiind învinsă pentru a doua oară de Zăgrean, jucătorul timişorean înscriind în urma unei pase spectaculoase venite de la Zicu. Poli a forţat victoria, însă până la finalul partidei nu a reuşit să înscrie golul victorios. Singurul lucru important ce s-a petrecut până la finalul întâlnirii a fost eliminarea lui Alexa, acesta primind cartonaş roşu direct. Scorul final al partidei dintre Politehnica Timişoara şi Astra Ploieşti a fost 2-2, bănăţenii făcând încă un pas greşit în lupta pentru titlu. În etapa viitoare, Poli joacă în deplasare, contra echipei Sportul Studenţesc.