Acasă Sport Politehnica Timişoara – campioană la juniori A

Politehnica Timişoara – campioană la juniori A

După ce a reuşit să dea echipa campioană la categoria Under 16, judeţul Timiş a mai oferit o campioană la fotbal, de această dată fiind vorba de formaţia Politehnica Timişoara. Echipa antrenată de Robert Fruşa a izbutit să se impună în finala campionatului rezervat juniorilor A, jucată la Mogoşoaia, împotriva echipei Viitorul Constanţa.

Cu toate că finala a fost foarte aproape de a se disputa între două echipe timişorene, până la urmă, atât Poli 2002 cât şi Poli Timişoara au reuşit o clasare pe podium la campionatul naţional la juniori A. Meciul dintre timişoreni şi formaţia din Constanţa a stat permanent sub semnul echilibrului, cei doi portari reuşind intervenţii bune care au păstrat egalitatea pe tabelă. Chiar dacă au avut ocaziile mai mari ale primei părţi, alb-violeţii nu au izbutit să intre în avantaj la pauză, astfel că scorul după primele 45 de minute a fost 0-0. Repriza secundă a adus o desfăşurare la care nimeni nu s-a aşteptat, şi care a demonstrat că fotbalul jucat la orice vârstă poate avea mult suspans şi spectaculozitate. Cele două echipe au mers cap la cap pînă spre finalulîntâlnirii, când echipa constănţeană a reuşit să marcheze pentru 1-0. Primirea golului a fost ca un semnal de revenire pentru echipa bănăţeană, care, în urma unei presiuni ridicate făcute asupra defensivei constănţene, a reuşit golul egalizator. După reuşita timişorenilor, toţi s-au aşteptat să vină reprizele de prelungire, însă, atacantul alb-violeţilor a vrut cu tot dinadinsul să fie eroul partidei. În ultmiele secunde de joc, Poli a marcat golul doi, gol ce a echivalat cu titlu de campioană naţională a Politehnicii la juniori A. Podiumul competiţiei a fost completat de concitadina Poli 2002, care a învins în finala mică pe Dinamo Bucureşti cu scorul de 2-0.