Acasă Sport Politehnica Timișoara – lider autoritar în Liga a II-a

Politehnica Timișoara – lider autoritar în Liga a II-a

Formația de fotbal Politehnica Timișoara are parte de un start excelent de sezon, trupa alb-violetă reușind să bifeze cel de-al treilea succces consecutiv în seria a II-a a ligii secunde. Echipa antrenată de Vali Velcea a jucat, sâmbătă, în compania echipei FC Olt, întâlnirea având loc la orele dimineții, pe arena ”Dan Păltinișanu” din Timișoara. Cu toate că ora de disputare a meciului a fost una atipică pentru gruparea de pe Bega, obișnuită cu meciuri la lumina nocturnei, bănățenii au reușit să se monteze suficient pentru a pune mâna pe toate cele trei puncte puse în joc. Tehnicianul timișorenilor a aliniat din primul minut o formație cu o linie ofensivă schimbată față de primele două partide din campionat. Echipa bănățeană i-a avut în teren pe Lepmets, Dăruială, Ilie, Scutaru, Sepsi, Pătraș, Poparadu, Tameș, Curtean, Goga și Zăgrean. Începutul înfruntării a aparținut echipei vizitatoare, care a reușit să pună presiune pe poarta bănățeană, creându-și astfel foarte multe ocazii de gol. Primii care au fost aproape de deschiderea scorului au fost cei de la FC Olt, însă apărarea timișoreană a reușit să țină scorul de pe tabelă intact. Principalele ocazii de gol din partea trupei de pe Bega au purtat marca Goga și Zăgrean, cei doi fotbaliști nereușind să puncteze. Scorul după primele 45 de minute de joc, în care echipa vizitatoare a dat semne că poate pleca de la Timișoara măcar cu un egal, a fost 0-0. La revenirea de la cabine, Poli a început să joace mai agresiv, Zăgrean fiind din nou aproape de a marca în minutul 57. În cele din urmă, insistențele grupării alb-violete au dat roade, unul dintre ultimii jucători care au mai rămas din echipa ce a cucerit titlul de vicecampioană sezonul trecut, Dorin Goga, a reușit să aducă gruparea de pe Bega în avantaj. După deschiderea scorului, misiunea poliștilor către victorie a devenit mai ușoară, FC Olt fiind nevoită să joace cu un jucător în minus, după eliminarea unuia dintre fotbaliști, pentru cartonaș roșu. Poli a mai bifat până la sfârșit două ocazii de gol, fluierul de final al arbitrului consfințind victoria la limită a echipi lui Velcea, Poli impunându-se cu scorul de 1-0 în cadrul etapei a teia din Liga a II-a. După meci, tehnicianul alb-violeților a declarat că lipsa de experiență din cadrul lotului își spune greu cuvântul în evoluția trupei bănățene, postul la care Poli suferă cel mai mult fiind cel de fundaș dreapta. Velcea a mai spus că în cursul săptămânii ce va urma, la gruparea timișoreană este așteptat un jucător de la echipa a doua, care să creeze concurență pe postul cu pricina. Politehnica se află pe locul I în seria a II-a a ligii secunde, cu 9 puncte, bănățenii urmând să joace marți, în deplasare, meciul din cadrul fazei a V-a a Cupei României, împotriva celor de la  Național Sebiș.