Acasă Sport Politehnica Timişoara – Steaua Bucureşti 0-0

Politehnica Timişoara – Steaua Bucureşti 0-0

Politehnica Timişoara şi-a jucat şansa de a urca pe primul loc în Liga I, după ce lidera Oţelul Galaţi a pierdut surprinzător partida contra FC Braşov cu scorul de 0-1, diferenţa dintre locul întâi şi locul doi fiind de doar două puncte.

Fotbaliştii antrenaţi de cehul Duşan Uhrin Jr. au întâlnit în derby-ul etapei cu numărul XXIII formaţia de pe locul şase, Steaua Bucureşti, într-un meci ce a avut audienţă record pentru o partidă din prima ligă, pe stadionul „Dan Păltinişanu” venind peste 25.000 de suporteri. Tehnicianul bănăţenilor a reuşit să treacă peste cele două absenţe de bază, cele ale lui Zicu şi Bourceanu, şi a trimis împotriva Stelei o echipă formată din Pantilimon, Helder, Cisovsky, Ghionea, Sepsi, Curtean, Alexa, Burcă, Rocha, Nikolic, Magera. Meciul a început cu ambele echipe neutralizându-se reciproc, fazele decisive de gol fiind total absente. Prima şansă de deschidere a scorului a aprţinut echipei oaspete, când, în minutul 20 Nicoliţă a ratat ţinta din numai 10 metri. În primele 45 de minute ale întâlnirii alb-violeţii nu au reuşit să se apropie serios de poarta bucureştenilor, astfel că la pauză scorul înscris pe tabelă a fost 0-0. Repriza secundă nu a adus nici-o schimbare în jocul bănăţenilor, atacanţii alb-violeţilor lipsindu-le luciditatea la finalizare. Cea mai mare ocazie de gol a părţii secunde a aprţinut tot steliştilor, Gardoş şutând peste poarta lui Pantilimon. Atacantul Politehnicii, Magera a avut o ocazie bună de a marca în minutul 60, însă mingea a ocolit poarta roş-albaştrilor. Ratarea meciului au avut-o fotbaliştii lui Uhrin, căpitanul Alexa ratând din cinci metri în urma unei pase venite de la Nikolici, ratând astfel deschiderea scorului. Pantilimon a înschis poarta perfect la incursiunea lui Surdu, iar până la finalul meciului nu s-a mai întâmplat nimic, astfel că derby-ul etapei cu numărul XXIII s-a terminat la egalitate, 0-0, scor ce nu ajută prea tare nici pe Poli nici pe Steaua. În urma acestui rezultat, Politehnica Timişoara s-a apropiat la doar un punct în spatele celor de la Oţelul, iar etapa viitoare, ce va avea loc miercuri, fotbaliştii lui Uhrin vor juca pe teren propriu, contra echipei Astra Ploieşti.