Acasă Sport Prima înfrângere după schimbarea numelui

Prima înfrângere după schimbarea numelui

Dacă în Liga Naţională formaţia de handbal masculin UCM HC Caraş-Severin merge de minune, aflându-se pe poziţia a doua în calsament, la egalitate de puncte cu HC Odorhei, nu acelaşi lucru se poate spune şi despre parcursul alb-albaştrilor în competiţiile europene. Plecaţi cu un moral bun după victoria din meciul de campionat împotriva celor de la Politehnica Timişoara, handbaliştii antrenaţi de Gligore Czari au jucat la finele săptămânii trecute în cadrul primei manşe a Sferturilor Cupei Cupelor, împotriva echipei din Macedonia, Vardar Skopje. Din lotul reşiţenilor au lipsit jucătorii Rică Pârâianu şi Marius Grozăvescu, absenţa celor doi fiind resimţită în evoluţia formaţiei bănăţene. Meciul a fost început în forţă de către echipa reşiţeană, aceasta reuşind să-i surprindă pe macedoneni cu determinarea avută tât în atac, dar mai ales în apărare. Elevii lui Gligore Czari au intrat lapauză cu un avantaj de cinci goluri, însă după evoluţia partidei, câştigătoarea era pe de parte a fi desemnată. Următoarele 30 de minute de joc s-au jucat la intesitate maximă, fiecare gol contând pentru calificarea mai departe în competiţia europeană.Profitând de terenul propriu şi de sprijinul publicului,formaţia din Skopje a reuşit să reducă din handicap la mijlocul actului secund al meciului. Reşiţenii au încercat să lovească pe contratac, însă cei care au trecut în avantaj au fost handbaliştii macedoneni. Pe măsură ce minutele treceau avantajul gazdelor se făcea tot mai mare, lucru care i-a făcut pe jucătorii bănăţeni să-şi piardă din luciditate. Scorul final al partidei tur din Sferturile Cupei Cupelor, dintre Vardar Skopjeşi UCM HC Caraş-Severin a fost 28-22 pentru formaţia din Macedonia, acesta fiind primul meci pierdut de echipa din Reşiţa de la schimbarea denumirii oficiale. Principalii marcatori pentru UCM HC Caraş-Severin au fost Mihai Rohozneanu cu şase reuşite, Florin Cuciula si capitanul Adrian Tucanu, ambii cu câte patru goluri. Aşadar, bănăţenii au de recuperat şase puncte în partida din retur, ce va avea loc la Reşiţa, pe data de 2 aprilie, cu începere de la ora 13.00.