Acasă Sport Primul amical – prima victorie pentru Poli Timişoara

Primul amical – prima victorie pentru Poli Timişoara

Politehnica Timişoara a reuşit să învingă în primul amical din cantonamentul din Ungaria, jucat duminică, împotriva echipei Bocs KSC. Elevii lui Duşan Uhrin Jr. au marcat de patru ori fără să primească gol, bifând astfel primul succes al anului 2011. Tehnicianul ceh al bănăţenilor a folosit două formule de echipă, câte una în fiecare repriză. Astfel, în prima parte a meciului, Uhrin i-a trimis în teren pe Lepmets în poartă, iar ca jucători de câmp pe Helder, Luchin, Burcă, Sepsi, Lavecchia, Alexa, Tameş, Zicu, Goga şi Ricketts. În repriza secundă împotriva formaţiei ungare, Uhrin a încercat o formulă de joc bazată pe jucătorii tineri din lotul bănăţean. Astfel, pe teren, în partea a doua au intrat Lepmets, Jitaru, Krejci, Mera, Rocha, Poparadu, Popovici, Pătraş, Matei, Nikolic, Axente. Formaţia alb-violetă a început bine partida, reuşind după doar două minute de joc să deschidă scorul prin reuşita noului venit Tosaint Ricketts. În minutul 20, Dorin Goga a majorat scorul, de această dată Ricketts fiind pasator la reuşita lui Goga. Canadianul venit de la formaţia finlandeză Mypa a reuşit al doilea gol al său pentru timişoreni, ducând scorul la 3-0 în minutul 31. În repriza secundă partida s-a jucat într-o singură direcţie, timişorenii fiind superiori la toate capitolele. Golul patru al meciului şi singurul din partea adoua a meciului a fost reuşit de brazilianul Rocha, în minutul 84. Astfel, Poli Timişoara începe seria meciurilor de pregătire cu o victorie. La finalul meciului împotriva celor de la Bocs KSC, antrenorul Duşan Uhrin, a declarat că este mulţumit de jocul elevilor săi. Uhrin este de părere că în această perioadă de pregătiri este bine ca echipa să întâlnească adversari mai slabi, din cauză că fotbaliştii sunt obosiţi după antrenamentele fizice. Perioada de pregătire din Ungaria continuă pentru Poli Timişoara, alb-violeţii având programate câte două şedinţe de antrenamente pe zi.