Acasă Sport Probleme în sferturi pentru selecţionata sub 16 ani a Timişului

Probleme în sferturi pentru selecţionata sub 16 ani a Timişului

După un parcurs fără greşeală în prima parte a Campionatului Naţional sub 16 ani, organizat de Federaţia Română de Fotbal, selecţionata judeţului Timiş a început să dea semne de nesiguranţă, elevii antrenaţi de Cristian Contescu nefiind siguri pe calificarea în penultimul act al competiţiei. Bănăţenii au întâlnit în meciul tur din sferturile de finală selecţionata judeţului Bihor, meciul desfăşurânsu-se pe terenul timişorenilor, la mijlocul săptămânii.

Jocul se anunţa a fi la îndemâna fotbaliştilor timişoreni, selecţionata Bihorului fiind cea mai accesibilă formaţie pe care elevii lui Contescu puteau juca în sferturi, bihorenii calificându-se în sferturi de pe locul secund din grupe. Având în lot jucători care fac parte din naţionala României sub 16 ani, timişorenii au început în forţă partida, reuşind să marcheze repede primul gol, în urma unei faze frumos jucate de elevii lui Contescu. Selecţionata Timişului a controlat autoritar înfruntarea, încercând să marcheze golul doi cât mai repede cu putinţă. Bănăţenii au modificat din nou tabela la mijlocul reprizei întâi, golul doi venind în urma unei faze fixe. Până la finalul primei părţi a jocului, timişorenii au ratat ocazia înscrierii golului trei, astfel că, scorul la pauză a fost 2-0 pentru selecţionata judeţului Timiş. Actul secund al înfruntării a debutat contrar aşteptărilor fotbaliştilor bănăţeni, care, au fost surprinşi de jocul echipei oaspete, jucătorii bihoreni reuşind să reducă din diferenţă la prima fază de atac a reprizei a doua. Partida a intrat apoi într-o fază în care ambele echipe şi-au creat ocazii de gol, însă, fără nici-un rezultat pe tabela de marcaj. Bănăţenii au mai trecut o dată pe lângă marcarea golului trei, pentru ca în ultimele minute ale jocului, bihorenii să reuşească să producă surpriza, egalând scorul la 2. Partida din manşa tur a sferturilor dintre reprezentativele Timişului şi Bihorului s-a terminat 2-2, scor ce dă prima şansă la accederea în semifinale bihorenilor. După meci, tehnicianul Cristian Contescu a declarat că rezultatul a venit pe fondul neatenţiei propriilor jucători, aceştia cedând prea uşor iniţiativa în repriza secundă. Cu toate că au făcut egal pe teren propriu, bănăţenii păstrează şanse la calificarea mai departe în campionat, meciul decisiv pentru pereznţa în semifinale urmând a se disputa la Oradea, luni, 2 mai.