Acasă Actualitate Protest AUR în centrul Timișoarei împotriva taxelor și corupției – ...

Protest AUR în centrul Timișoarei împotriva taxelor și corupției – video

DISTRIBUIȚI

Aproximativ 250 de persoane au ieșit duminică în stradă, în centrul Timișoarei, la un protest organizat de Alianța pentru Unirea Românilor (AUR). Manifestarea a avut ca temă principală nemulțumirea față de politicile fiscale ale actualului guvern, inclusiv majorarea taxelor, scumpirea facturilor și creșterea TVA-ului.

Protestul a început în fața Prefecturii Timiș și a continuat cu un marș prin zonele centrale ale orașului, pe traseul Tribunal – Piața Unirii – Piața Libertății – Piața Victoriei. Participanții au scandat lozinci critice la adresa guvernului, administrației locale și clasei politice în ansamblu, acuzând corupția, incompetența și lipsa de responsabilitate în gestionarea fondurilor publice.

Printre mesajele vocale transmise de protestatari s-au numărat: „Nu vrem să fim conduși de hoți!”, „Jos cu taxele!”, „Taxați corupții, nu munca!”, „Guvernarea vremurilor scumpe!”, „PNL și PSD – aceeași mizerie!” sau „Her Fritz, nu uita, Timișoara nu-i a ta!”.

În fața Operei Naționale Române din Timișoara, unde se desfășura în paralel o reprezentație a piesei „Hamlet”, forțele de ordine au intervenit pentru a muta protestatarii spre marginea Pieței Operei, astfel încât evenimentul cultural să nu fie perturbat. Jandarmii au însoțit întregul marș pentru a menține ordinea publică.

Un moment aparte al protestului a fost recitarea poeziei „Decebal către popor” de George Coșbuc, de către unul dintre participanți, în fața mulțimii.

Protestul s-a încheiat fără incidente majore, autoritățile monitorizând desfășurarea sa pe întregul traseu.

Comentarii

comentarii