Acasă Sport RCM MVT Timişoara a pierdut pe malul mării

RCM MVT Timişoara a pierdut pe malul mării

Rugbyştii formaţiei de primă ligă RCM MVT Universitatea de Vest Timişoara au jucat, în prima etapă a returului SuperLigii la rugby masculin, împotriva ocupantei poziţiei a treia din campionat, Farul Cosntanţa. Bănăţenii au mers pe malul mării să-şi ia revanşa pentru înfrângerea suferită în meciul din tur şi să demonstreze că au valoare să se claseze la final pe un loc pe podium. Băieţii antrenaţi de Cosmin Cioriciu au început bine partida de la Constanţa, reuşind primul eseu al întâlnirii prin Burcea, Calafeteanu ratând însă transformarea. Timişorenii au dus scorul la 8-0 după un sfert de oră de meci, însă nu au putut să menţină presiunea pe formaţia gazdă, care a revenit în joc cum nu se putea mai rău pentru bănăţeni, printr-un eseu. Echipa din Constanţa a ieşit la atac şi, în urma unei faze ofensive bine construite, a mai punctat printr-un eseu, preluând astfel conducerea pe tabelă. Galben-albaştrii au cedat complet iniţiativa de la mijlocul reprizei întâi, constănţenii marcând încă două eseuri până la finalul primelor 40 de minute de joc, timişorenii mulţumindu-se doar cu transformarea unei lovituri de pedeapsă, de către Calafeteanu. Echipa bănăţeană a început bine şi repriza secundă, marcând prin Calafeteanu de două ori, jucătorul punctând două lovituri de pedeapsă. Elevii lui Cioriciu au punctat şi primul eseu al reprizei secunde, marcator fiind timişoreanul Fercu. Oaspeţii au preluat conducerea pe tabelă cu cinci minute înainte de final, punctând al treilea eseu prin Calafeteanu. Meciul a părut că s-a încheiat la scorul de 29-25 pentru RCM, însă, în minutele de prelungire ale meciului, constănţenii au marcat un eseu, aducând astfel victoria pe malul mării. Scorul final al partidei din etapa cu numărul VIII din SuperLiga dintre Farul Constanţa şi RCM MVT Timişoara a fost 32-29, bănăţenii bifând al patrulea eşec al sezonului. Elevii lui Cosmin Cioriciu staţionează pe locul patru, urmând ca etapa viitoare să întâlnească pe teren propriu echipa Steaua Bucureşti.