Acasă Sport RCM MVT Timişoara – răpusă de campioană

RCM MVT Timişoara – răpusă de campioană

Etapa a X-a din SuperLiga de rugby a pus faţă în faţă două din cele mai bune echipe din campionat, RCM Timişoara şi CSM Baia Mare jucând primul meci din cele două pe care cele două formaţii le vor disputa săptămâna aceasta. Bănăţenii au încercat să continue seria bună de rezultate, galben-albaştrii reuşind să se impună în etapa trecută în faţa celor de la Steaua într-o manieră categorică. Partida ce a avut loc sâmbătă se anunţa una foarte interesantă deoarece atât Timişoara, cât şi Baia Mare se bat pentru titlu anul acesta. Absenţele lui Makapelu, Lemnaru şi Preda au fost vizibile în jocul timişorenilor, aceştia reuşind cu greu să se ridice la ritmul impus de băimăreni. Partida jucată la Baia Mare a început bine pentru formaţia gazdă, care a deschis scorul încă din minutul patru, printr-un eseu. Până la pauză, elevii lui Cosmin Cioriciu nu au reuşit să pună niciun punct pe tabelă, fiind parcă anesteziaţi de cele trei eseuri reuşite de gazde în primele 40 de minute. Scorul la pauză a fost 25-0 pentru Baia Mare, scor ce nu  dădea mari speranţe la victorie timişorenilor. RCM-ul a început tare repriza secundă, Ene punând primele puncte pe tabelă în contul timişorenilor prin eseul său. Cursa de revenire s-a înteţit de partea trupei bănăţene, însă echipa din Baia Mare s-a apărat bine, închizând drumul timişorenilor. Până la finalul partidei, Timişoara a mai reuşit un eseu şi o transformare prin Calafeteanu, însă insuficient pentru a întoarce scorul. Scorul final al partidei dintre Ştiinţa Baia Mare şi RCM MVT Timişoara a fost 45-12, timişorenii rămânând pe locul patru în campionat. Rugbyştii timişoreni au şansa de a-şi lua revanşa în faţa celor de la Baia Mare pe 4 iunie, când cele două formaţii se vor întâlni pentru a juca finala Cupei Europei Centrale.