Acasă Sport RCM Timișoara a învins Steaua și așteaptă derby-ul cu Baia Mare

RCM Timișoara a învins Steaua și așteaptă derby-ul cu Baia Mare

Echipa de rugby masculin RCM Timișoara se menține pe primul loc în SuperLiga de rugby și după etapa a V-a, bănățenii trecând în ultimul meci din campionat de gruparea Steaua București. Elevii lui Chester Williams au predat o adevărată lecție de rugby echipei din capitală, și, după cele 80 de minute de joc au câștigat cu o diferență de patru puncte. Înfruntarea ce a avut loc la finalul săptămânii pe Stadionul din cartierul Ronaț din Timișoara a fost echilibrată, galben-negrii având nevoie și de puțin noroc pentru a bifa cel de-al cincilea succes din actuala stagiune. Primii care au deschis scorul au fost timișorenii, grație loviturii de pedeapsă și a unui eseu transformate de Fercu. Echipa oaspete a încercat să producă surpriza etapei a V-a și s-a apropiat la un singur punct pe tabelă. Fercu și Carpo cu un eseu au stabilit scorul primei jumătăți a meciului, RCM-ul reușind să conducă după primele 40 de minute cu 16-12. În actul secund ambele formații s-au neutralizat reciproc, astfel că ocaziile de a înscrie au lipsit. Timișorenii și-au majorat avantajul mulțumită unei lovituri de pedeapsă marcate de Calafeteanu. Chiar dacă au dominat marea parte a înfruntării, timișorenii s-au văzut presați în ultimele faze ale meciului de gruparea din București, steliștii reușind să pună probleme echipei bănățene, însă nu au putut evita înfrângerea. Scorul final al meciului dintre RCM Timișoara și Steaua București a fot 19-15, timișorenii reușind să rămână pe primul loc în clasament. Timișorenii se pregătesc acum pentru cel mai greu meci din acest sezon, pe 12 mai fiind programată înfruntarea cu rivala Baia Mare, partida urmând a avea loc pe terenul campioanei băimărene.