Acasă Sport RCM Timișoara – din nou pe podium la rugby în 7

RCM Timișoara – din nou pe podium la rugby în 7

Rugbyștii clubului RCM MVT Timișoara continuă seria jocurilor bune făcute în cadrul Campionatului Național de rugby în 7, băieții antrenați de secundul Cristian Miu reușind să termine și etapa a doua a campionatului pe podium. Organizată la Baia Mare, etapa campionatului a adunat echipe importante din rugby-ul românesc, concurența fiind una ridicată. Formația din Timișoara, plecată cu gândul la o clasare pe primul loc, a izbutit să aibă o victorie, o înfrângere și o remiză în jocurile din grupă calificându-se astfel în semifinale. Rezultatele meciurilor din faza grupelor pentru galben-albaștri au fost victorie – 33-7 contra celor de la CSU Arad, remiză – 19-19 cu echipa RCJ Farul Constanța, și înfrângere la limită – 17-12 împotriva organizatoarei CSM Baia Mare. În penultimul act al competiției bănățenii au reeditat finala din prima etapă, dând piept celor de la CSA Steaua București. Partida a avut nevoie de minute de prelungire, scorul înregistrat la finalul timpului regulamentar de joc fiind 12-12. În prelungiri timișorenii au reușit să marcheze eseul victorios, astfel că RCM Timișoara s-a calificat din nou în finală, după ce a trecut de echipa bucureșteană cu scorul general de 19-12. În finală, RCM Timișoara a întâlnit echipa CSM Baia Mare, partida fiind ca și cea din faza grupelor, una spectaculoasă. Din păcate, pe fondul unor greșeli făcute de jucătorii timișoreni și pe fondul unei susțineri masive venite din partea spectatorilor, echipa gazdă a reușit să se impună cu scorul de 45-26, bănățenii terminând din nou pe locul al doilea. Îmbucurător este faptul că în cadrul echipei bănățene se formează relații de joc ce pot ajuta formația bănățeană și în meciurile ce vor urma în cadrul SuperLigii. Etapa a treia din Campionatul Național în 7 va avea loc la sfârșitul săptămânii viitoare, pe 3 septembrie, la București.