Acasă Sport Regal automobilistic în centrul Lugojului

Regal automobilistic în centrul Lugojului

38 de piloţi au participat la Grand Prix Lugoj 2010

Comisia de Automobilism şi Karting din cadrul Automobil Clubul Român Timiş a organizat, sâmbătă, la Lugoj, două întreceri automobilistice: etapa a IX-a a Campionatului Judeţean de Automobilism şi etapa a VI-a a Campionatului de Karting Timiş. Sub titulatura Grand Prix Lugoj 2010, cele două întreceri automobilistice s-au desfăşurat pe un traseu din centrul municipiului şi au reunit la start 38 de piloţi (30 la automobilism şi 8 la karting), care au făcut spectacol şi şi-au demonstrat îndemânarea pe un traseu de 1,15 kilometri şi pe o ploaie de toamnă. Startul competiţiei a fost dat chiar de către primarul Francisc Boldea, care şi-a manifestat disponibilitatea de a sprijini şi în viitor organizarea unor competiţii automobilistice în municipiul de pe Timiş. După două manşe de concurs, la karting, au urcat pe podium: 1. Isabela Isac, 2. Victor-Mihai Nagy (la categoria Puffo agrement); 1. Raul Tudoreanu, 2. Bogdan Vlăsceanu (Agrement seniori); 1. Darco Pelici (Honda seniori); 1. Maria Turai, 2. Vlad Briscan, 3. Mihai Perunca (Agrement juniori). În competiţia automobiliştilor, bătălia a fost strânsă. La clasa licenţiaţilor s-a impus Florin Staici (Subaru Imprezza), urmat de Răzvan Stănean (Peugeot 205) şi de Peter Nemeth (Renault 5), iar la licenţiaţi 2, primul s-a clasat Răzvan Stănean (Peugeot 205), urmat de Alexandru Krepelka (Peugeot 205) şi de Sergiu Tirla (Renault Clio). La nelicenţiaţi, Alin Scurtu (Opel Corsa) a terminat primul, urmat de Zoltan Martincsek (Peugeot 205) şi de Claudiu Popa (Mazda 323). La nelicenţiaţi 2, Alin Scurtu (Opel Corsa) a fost urmat pe podium de Bogdan Stănean (Peugeot 205) şi de Gheorghe Bartha (Dacia Logan).   În competiţia feminină (şase echipaje la start) s-a impus Dorina Jurca (Audi A3), urmată de Mirela Chiricescu (Renault 5) şi de Delia Milicin (Dacia Logan). Cea mai bună echipă a fost XMotorSport (în componenţa: Răzvan Stănean, Gheorghe Bartha, Bogdan Stănean, Mirela Chiricescu şi Florin Staici), care a acumulat cele mai multe puncte – 14, urmată pe podium de Urban Racers TM (Peter Nemeth, Diana Iordache şi Claudiu Popa), cu 12 puncte, şi Tapas Blitz Rally Team (Andy Andrei, Mihai Ciurea, Sergiu Tirla şi Dorina Jurca), cu 3 puncte. Ultimele două etape ale Campionatului de Automobilism Timiş  vor avea loc în data de 23 octombrie, la Deta, şi în 6 noiembrie, la Comlosu Mare.