Acasă Actualitate Retim demarează prima campanie trimestrială de colectare a deseurilor periculoase în zona...

Retim demarează prima campanie trimestrială de colectare a deseurilor periculoase în zona 1 Timiș

532
DISTRIBUIȚI

RETIM Ecologic Service SA va derula în perioada 18 iunie -27 iulie 2018 o nouă campanie de colectare a deșeurilor periculoase din Zona 1 – Timiș, zonă care cuprinde localitățile Becicherecu Mic, Biled, Bucovăț, Cărpiniș, Cenei, Checea, Dudeștii Noi, Dumbrăvița, Fibiș, Foeni, Ghiroda, Giroc, Giulvăz, Iecea Mare, Mașloc, Moșnița Nouă, Orțișoara, Otelec, Parța, Peciu Nou, Pișchia, Remetea Mare, Săcălaz, Șag, Sînandrei, Șandra, Sînmihaiu Român, Satchinez, Uivar şi Variaș.

Cetățenii din aceste localități vor putea depune prin aport voluntar, în containerele special puse la dispoziție în punctele de colectare menționate, deșeurile periculoase.

Deșeurile periculoase sunt: ambalaje de la produse de igienizare, baterii și acumulatori portabili, ambalaje de la vopseluri pe bază de ulei, ambalaje de spray-uri şi de la produse utilizate în amenajări interioare, etc.). Deșeurile nu trebuie amestecate cu alte categorii de deșeuri (reziduale, reciclabile, de construcții, etc.).

Nu se colectează deșeurile electrice și electrocasnice (televizoare, mașini de spălat, frigidere, computere, etc.)!

Deșeurile periculoase se păstrează în gospodărie până în momentul depunerii la punctul de colectare și nu se depun pe domeniul public în afara programului de colectare.

Punctele de colectare din fiecare localitate, precum și intervalul orar, sunt menționate în tabelul alăturat.

                       
  Campanie colectare deseuri voluminoase zona 1       Campanie colectare deseuri periculoase zona 1
  UAT Data Campanie Locatie Orar       UAT Data Campanie Locatie Orar
  DUMBRĂVIȚA 18.06.2018 Lângă Incubator afaceri 08.00-15.00       ȘANDRA 18.06.2018 Pe platoul de langa firma Trans Solomon-zona Industriala 08.00-15.00
  GHIRODA 19.06.2018 Str.Victoriei(peste pod) 08.00-15.00       IECEA MARE 19.06.2018 La Școală 08.00-15.00
  GIROC 20.06.2018 Str.Unității colț cu str.Aviației 08.00-15.00       REMETEA MARE 20.06.2018 Str.II, lângă Primărie 08.00-15.00
  MOȘNIȚA NOUĂ 21.06.2018 Sala de sport;Cimitir Moșnița Nouă 08.00-15.00       BUCOVĂȚ 21.06.2018 Platou Cămin cultural 08.00-15.00
  VARIAS 22.08.2018 La Piață 08.00-15.00       ȘAG 22.08.2018 Str.II, lângă Primărie 08.00-15.00
  SÂNANDREI 25.06.2018 La Primărie 08.00-15.00       PARȚA 25.06.2018 La Biserică (pe colț) 08.00-15.00
  SÂNMIHAIU ROMÂN 26.06.2018 În spatele Primăriei 08.00-15.00       MAȘLOC 26.06.2018 Vis a vis de Primărie 08.00-15.00
  SĂCĂLAZ 27.06.2018 Str. Liliacului(spre fostele UM) 08.00-15.00       PIȘCHIA 27.06.2018 La Primărie 08.00-15.00
  ORȚIȘOARA 28.06.2018 La piață 08.00-15.00       FIBIȘ 28.06.2018 Terenul de fotbal 08.00-15.00
  ȘANDRA 29.06.2018 Pe platoul de langa firma Trans Solomon-zona Industriala 08.00-11.30       CĂRPINIȘ 29.06.2018 Stația de epurare(spre Iecea) 08.00-15.00
IECEA MARE 29.06.2018 La Școală 12.00-15.00       CENEI 02.07.2018 Curtea Primăriei 08.00-15.00
  REMETEA MARE 02.07.2018 Str.II, lângă Primărie 08.00-11.30       CHECEA 03.07.2018 La Primărie 08.00-15.00
BUCOVĂȚ 02.07.2018 Platou Cămin cultural 12.00-15.00       FOENI 04.07.2018 La Căminul cultural 08.00-15.00
  ȘAG 03.07.2018 Str.II, lângă Primărie 08.00-11.30       OTELEC 05.07.2018 La Căminul cultural 08.00-15.00
PARȚA 03.07.2018 La Biserică (pe colț) 12.00-15.00       UIVAR 06.07.2018 La Sala de sport 08.00-15.00
  MAȘLOC 04.07.2018 Vis a vis de Primărie 08.00-10.30       DUDEȘTII NOI 09.07.2018 Platforma COMTIM 08.00-15.00
PIȘCHIA 04.07.2018 La Primărie 10.45-13.00       BECICHERECU MIC 10.07.2018 Str.Țichindeal, la capăt 08.00-15.00
FIBIȘ 04.07.2018 Terenul de fotbal 13.15-15.30       SATCHINEZ 11.07.2018 Daliei nr.8(terenul viran) 08.00-15.00
  CĂRPINIȘ 05.07.2018 Stația de epurare(spre Iecea) 08.00-10.30       BILED 12.07.2018 Zona Pieței 08.00-15.00
CENEI 05.07.2018 Curtea Primăriei 10.45-13.00       GIULVĂZ 13.07.2018 La Căminul cultural 08.00-15.00
CHECEA 05.07.2018 La Primărie 13.15-15.30       PECIU NOU 16.07.2018 Parcare Căminul cultural 08.00-15.00
  FOENI 06.07.2018 La Căminul cultural 08.00-10.30       DUMBRĂVIȚA 17.07.2018 Lângă Incubator afaceri 08.00-15.00
OTELEC 06.07.2018 La Căminul cultural 10.45-13.00       GHIRODA 18.07.2018 Str.Victoriei(peste pod) 08.00-15.00
UIVAR 06.07.2018 La Sala de sport 13.15-15.30       GIROC 19.07.2018 Str.Unității colț cu str.Aviației 08.00-15.00
  DUDEȘTII NOI 09.07.2018 Platforma COMTIM 08.00-11.30       MOȘNIȚA NOUĂ 20.07.2018 Sala de sport;Cimitir Moșnița Nouă 08.00-15.00
BECICHERECU MIC 09.07.2018 Str.Țichindeal, la capăt 12.00-15.00       VARIAS 23.07.2018 La Piață 08.00-15.00
  SATCHINEZ 10.07.2018 Daliei nr.8(terenul viran) 08.00-11.30       SÂNANDREI 24.07.2018 La Primărie 08.00-15.00
BILED 10.07.2018 Zona Pieței 12.00-15.00       SÂNMIHAIU ROMÂN 25.07.2018 În spatele Primăriei 08.00-15.00
  GIULVĂZ 11.07.2018 La Căminul cultural 08.00-11.30       SĂCĂLAZ 26.07.2018 Str. Liliacului(spre fostele UM) 08.00-15.00
PECIU NOU 11.07.2018 Parcare Căminul cultural 12.00-15.00       ORȚIȘOARA 27.07.2018 La piață 08.00-15.00

Comentarii

comentarii