Acasă Sport Revenire cu victorie pentru „leii din Banat”

Revenire cu victorie pentru „leii din Banat”

BC Timişoara a început returul Diviziei A de baschet masculin cum nu se putea mai bine, învingând o echipă bine clasată din campionatul intern. Duminică, alb-violeţii au înregistrat prima victorie într-un meci oficial din acest an, trecând în etapa cu numărul XVI de formaţia BC Mureş Târgu Mureş. Jucătorii antrenaţi de Dragan Petricevic şi-au dorit foarte tare să înceapă cu dreptul acest an, fapt pentru care au jucat la capacitate maximă în meciul de pe teren propriu împotriva echipei din Târgu Mureş. BC Timişoara va avea parte de un retur de foc, alb-violeţii încercând să recupereze din punctele pierdute în prima parte a campionatului, pentru a-şi îndeplini obiectivul de a se califica în play-off. Baschetbaliştii timişoreni au început partida susţinuţi de proprii suporteri, care au umplut până la refuz Sala „Constantin Jude” din Timişoara. Primul sfert al meciului a aparţinut echipei oaspete, care după primele 10 minute de joc se afla la conducere, scorul de pe tabelă fiind 23-17 pentru Târgu Mureş. „Leii din Banat” au simţit că pot mai mult, iar în sfertul doi, jucătorii timişoreni au dat drumul la joc, reuşind să intre la pauza mare în avantaj, conducând echipa clasată pe poziţia a patra în campionat cu scorul de 41-38. Sfertul trei al întâlnirii dintre BC Timişoara şi BC Mureş a debutat cu ambele echipe încercând să surprindă pe contraatac, însă pentru mai bine de cinci minute, ambele echipe înscriseseră mai puţin de trei coşuri. Ajutată de proprii suporteri şi cu Darko Habus în formă foarte bună, echipa timişoreană şi-a adjudecat penultimul sfert al partidei la o diferenţă de  nouă puncte. Formaţia oaspete nu a reuşit să-şi revină din dominarea alb-violeţilor, iar victoria a revenit bănăţenilor, care, la sfârşitul celor patru sferturi, conduceau cu scorul de 75-60. Aşadar, BC Timişoara începe exact aşa cum îşi dorea a doua parte a campionatului, cu o victorie ce o apropie la doar două puncte de un loc ce duce în faza superioară a întrecerii interne. Partida contra echipei din Târgu Mureş a însemnat şi revenirea lui Rade Dzambic, jucătorul încântând din nou spectatorii cu jocul său bun şi eficient. Cel mai bun jucător şi marcator al timişorenilor a fost Darko Habus, care a reuşit să înscrie pentru Timişoara 23 de puncte. Victoria a fost pe deplin meritată de către baschetbaliştii timişoreni, însă mai sunt multe jocuri de susţinut până la finalul campionatului, fapt pentru care echipa bănăţeană trebuie să mai bifeze victorii indiferent cine va fi adversar. În etapa viitoare, alb-violeţii vor juca în delasare contra echipei aflate pe locul I, Gaz Metan Mediaş. Partida va avea loc sâmbătă, în Sala Sporturilor din Mediaş.