Acasă Sport Rezultat dureros pentru handbaliştii bănăţeni

Rezultat dureros pentru handbaliştii bănăţeni

Veniţi cu un moral bun, după victoriile din turneul de la Turda, handbaliştii timiţoreni au clacat în meciul de pe teren propriu, în faţa celor de la Bucovina Suceava. Bănăţenii au început promiţător partida, reuşind să conducă, pe rând, cu 8-4 şi 10-7. Bucovinenii au reuşit să se mobilizeze şi şi-au impus ritmul de joc. Cu o construcţie mai bună şi un joc rapid, sucevenii au reuşit să termine în avantaj prima repriză, cu scorul de 10-13. Repriza secundă a fost fără echivoc pentru timişoreni. Ratările incredibile ale lui Spahic, dar şi jocul bun defensiv al moldovenilor, a dus la un scor final neverosimil. Sucevenilor le-a ieşit totul, nici măcar intrarea lui Şimicu neputând evita înfrângerea. Aşadar, Politehnica Timişoara pierde usturător acasă, la diferenţă de zece goluri, scor 24-34 pentru Bucovina Suceava. După acest meci, sucevenii rămân pe locul 6, în timp ce alb-violeţii reuşesc să rămână în prima ligă, datorită retragerii din campionat a Medgidiei. Sezonul viitor nu pare deloc unul liniştit pentru timişoreni.

Sabin Dacău a plecat de la Timişoara

Înfrângerea în faţa sucevenilor aduce şi plecarea antrenorului Sabin Dacău. După patru luni petrecuţi pe banca timişorenilor, cu care a reuşit doar două victorii pe teren propriu, conducerea bănăţenilor şi Dacău au decis să înceteze colaborarea. La ultimele trei partide rămase de jucat în campionat, Politehnica va fi condusă de Nedelijko Vuckovic. Acesta a condus echipa timişoreană şi în tur şi a fost „secundul” lui Dacău, în această primăvară.