Acasă Actualitate Rezultate excelente la sport şi învăţătură pentru elevii de la Colegiul Economic

Performanţe deosebite pentru elevii şi dascălii de la Colegiul Economic “FS Nitti” din Timişoara, de la începutul anului. Adina Stoia (clasa XI-a) a obţinut Premiul II la Olimpiada de Limba şi Literatura română şi Premiul I la Competiţia “Business Plan”, etapa regională. La Concursul de Matematica “Adolf Haimovici”, elevii de la Colegiul Economic au obţinut 13 premii şi 12 menţiuni la faza locală şi 7 premii şi 13 menţiuni la faza judeţeană. Elevii de la aceeaşi unitate de învăţământ din clasele IX-XI au realizat coperta dedicată acţiunii “Trandafirul – simbol al oraşului Timişoara”.
Evenimentul a fost introdus în calendarul “Spring Day Europe”.
Nici sportivii nu s-au lăsat mai prejos. Echipa de fotbal a obţinut locul III, categoria A, la Competiţia Internaţională de Fotbal în Italia, în perioada 9-14 aprilie, iar echipa de handbal băieţi a luat locul III la faza judeţeană a competiţiei “Cupa Liceelor”.
De-a lungul acestui an, Colegiul Economic a găzduit mai multe evenimente socio-culturale de impact.