Acasă Sport Rolurile s-au schimbat în derby-ul Banatului la rugby

Rolurile s-au schimbat în derby-ul Banatului la rugby

Etapa cu numărul VI a SuperLigii la rugby le-a pus faţă în faţă pe RCM MVT Timişoara şi CSU Arad, cele două formaţii jucând de pe poziţii total diferite faţă de anii trecuţi. Dacă până în sezonul precedent favorită în confruntările Arad-Timişoara era formaţia arădeană, începând cu actualul sezon, rolurile s-au inversat, timişorenii fiind pe departe favoriţi, graţie atât investiţiilor făcute, cât şi a valorii jucătorilor. Elevii lui Alexandru Domocoş au început foarte bine partida jucată pe teren propriu, reuşind să deschidă scorul după doar cinci minute de joc prin eseul lui Căpăţână. Dominarea galben-albaştrilor a continuat pe toată durata primei reprize, formaţia arădeană nereuşind să ţină piept atacurilor timişorene. Bănăţenii au reuşit să mai culce de trei ori balonul în terenul ţintă al arădenilor, autorii eseurilor fiind Calafeteanu, Drenceanu, Fercu şi Lemnaru. Problema învingătoarei a fost rezolvată încă de la pauză, scorul fiind 28-0 pentru RCM. Următoarele patruzeci de minute ale partidei s-au desfăşurat în aceeaşi notă de dominare a bănăţenilor. Arădenii au rezistat doar primele zece minute ale reprizei secunde, Lemnaru reuşind un nou eseu în minutul 50 al partidei. Până la finalul partidei, bănăţenii au mai punctat de trei ori prin eseurile lui Roşu, Conache şi Lemnaru, astfel că meciul s-a încheiat cu victoria cu categorică a galben-albaştrilor. Scorul final al partidei dintre RCM Timişoara şi CSU Arad a fost 56-3, timişorenii menţinându-se astfel pe poziţia a patra în clasament, cu trei victorii şi trei înfrângeri. În etapa următoare elevii lui Alexandru Domocoş se vor deplasa în capitaă, unde vor juca împotriva echipei Dinamo Bucureşti. Bănăţenii pornesc ca favoriţi în confruntarea contra dinamoviştilor,  timişorenii învingând formaţia bucureşteană într-un amical din pauza de iarnă.