Acasă Sport Serie de patru victorii consecutive pentru Elba

Serie de patru victorii consecutive pentru Elba

Departe de forma arătată în sezonul trecut, când a devenit vicecampioana României la baschet, BCM Elba Timişoara a reuşit o serie fulminantă de patru victorii. Baschetabliştii timişoreni rămân pe locul 5 al clasamentul primei divizii de baschet, după ce au umilit în deplasare pe CSM Bucureşt. Băieţii lui Dragan Petricevici s-au impus lejer cu 91-73 şi aşteaptă încrezători ultimele patru partide din returul campionatului.

Etapa viitoare, la Timişoara, vine liderul

Meciul de la Bucureşti, care a contat pentru etapa a 26-a a primei ligi de baschet, a fost la discreţia totală a timişorenilor. Bănăţenii au acumulat 42 de puncte, după 16 victorii şi 10 înfrângeri, şi un coşaveraj de 2171-2059. După patru victorii consecutive, teoretic, Elba nu mai poate pierde locul 5, la sfârşitul sezonului regulat. Doar primele 10 minute au fost mai echilibrate în partida de la Bucureşti, când Elba conducea doar la p uncte: 20-17. La pauza mare, bănăţenii conduceau la 9 puncte, iar apoi totul a devenit o simplă formalitate. Echipa lui Dragan Petricevici a câştigat indubitabil finalul de meci, impunându-se la o diferenţă confortabilă de 18 puncte: 91-73. Pe 20 martie, Elba întâlneşte, pe propriul teren, echipa aflată momentan pe primul loc al clasamentului – Gaz Metan Mediaş. Miercuri urmează All Stare Game-ul autohton de la Oradea. Aici, Elba are trei reprezentanţi, antrenorul Dragan Petricevici şi jucătorii Dan Păltinişanu şi Nenad Markovici. Elba nu poate pierde locul V în clasament, dar în lipsa unei minuni nu poate prinde nici locul IV, care i-ar aduce un adevrsar mai facil în sferturile de finală şi avantajul unui meci în plus pe propriul teren.