Acasă Sport Sfârşit de campionat pentru BC Timba

Sfârşit de campionat pentru BC Timba

„Urşii” de la Timba au jucat, la mijlocul săptămânii, în Sala „Constantin Jude” din Timişoara, ultimul meci oficial din liga secundă din acest sezon, pentru că după acest joc vor urma barajele de promovare. Partida nu a avut miză pentru cei de la BC Timba, bănăţenii fiind deja calificaţi pentru barajul de promovare. Adversara „urşilor” din ultima etapă a fost echipa satelit a concitadinei BC Timişoara, alb-violeţii nereuşind până atunci nicio victorie în faţa celor de la BC Timba Băieţii antrenaţi de Bogdan Murărescu nu au jucat la capacitate maximă în faţa micilor „lei din Banat”, deoarece BC Timba s-a întors la mijlocul săptămânii din cantonamentul de la Ocna Sibiului. Partida dintre cele două formaţii concitadine a început într-o atmosferă relaxată. Primele puncte ale meciului au fost marcate de BC II Timişoara, aceştia vrând să câştige în premieră în faţa celor de la BC Timba. Elevii lui Bogdan Murărescu au încercat să înscrie de prea multe ori coşuri de trei puncte, fapt ce i-a costat mult, gazdele alb-violete câştigând primul sfert cu 18-17. A urmat apoi un forcing din partea echipei BC Timişoara, care a reuşit să se distanţeze şi la zece puncte de BC Timba. Galben-negrii au încercat să revină, însă oboseala din cantonament a fost vizibilă în jocul celor de la BC Timba, aceştia fiind conduşi la pauza mare cu scorul 42-31. Sfertul trei al meciului a continuat în aceeaşi notă de dominare a echipei alb-violete, deşi BC Timba s-a apropiat la trei puncte în spatele alb-violeţilor. Ultimul sfert a fost decisiv pentru stabilirea câştigătoarei, diferenţa mărindu-se la zece puncte în avantajul celor de la BC II Timişoara. Partida s-a terminat cu scorul de 75-60 pentru satelitul celor de la BC Timişoara, elevii lui Bogdan Murărescu bifând cel de-al doilea eşec din acest sezon. Cu toate că a terminat campionatul cu o înfrângere, BC Timba va juca în faza semifinală a acestei ediţii de campionat, care se va defăşura la Timişoara, în perioada 20-22 mai.