Acasă Sport Situaţie tot mai grea pentru „leii din Banat”

Situaţie tot mai grea pentru „leii din Banat”

BC Timişoara a jucat o partidă foarte importantă, în acest week-end, împotriva echipei BCM U Piteşti, în runda a noua a Diviziei A de baschet. După rezultatele neconvingătoare înregistrate în ultima perioadă, doar trei succese şi şase înfrângeri din nouă meciui, formaţia de pe Bega era obligată să câştige confruntarea de sâmbătă, cu formaţia argeşeană. Elevii lui Dragan Petricevic au început partida extrem de bine, reuşind să conducă la o diferenţă de 10 puncte, după primele 10 minute de joc. Piteştenii au reuşit să revină în sfertul doi, profitând şi de ratările bănăţenilor la aruncările de trei puncte şi să îl câştige cu 16-12. Cu toate acestea, timişorenii conduceau la pauza mare cu o diferenţă de şase puncte, lucru care nu anunţa dezastrul ce va urma în partea adoua a jocului. Alb-violeţii au început sfertul al treilea bine, însă, ca şi în partidele precedente, au apărut aceleaşi ratări inexplicabile din orice poziţie, fapt ce a dus ca echipa din Piteşti  să-şi adjudece penultimul sfert, cu 23-15. Jocul lipsit de strălucire a continuat pentru baschetbaliştii bănăţeni, care au pierdut şi sfertul patru, cu 21-12. BC Timişoara pierde astfel al şaptelea meci din acest sezon, cu scorul 71-60 în faţa unei echipe care nu este una de top în campionatul intern. Antrenorul timişorenilor, Dragan Petricevic, a declarat după meci că jucătorii săi s-au temut prea tare de un eşec împotriva echipei argeşene, fapt ce i-a făcut să rateze atât de mult. Petricevic a mai spus că va lua o decizie în privinţa unor schimbări de urgenţă la echipă, în săptămâna ce urmează, mai ales că timişorenii riscă să rateze chiar play-off-ul în acest sezon, dacă rezultatele se menţin negative. Din păcate, nici programul nu vine în ajutorul timişorenilor, aceştia urmând să joace în etapa viitoare, la Sibiu, împotriva uneia dintre echipele puternice din Divizia A.