Acasă Sport Speriaţi de locul I. Politehnica Timişoara – Pandurii Târgu Jiu 2-2

Speriaţi de locul I. Politehnica Timişoara – Pandurii Târgu Jiu 2-2

Etapa cu numărul XXVI a adus pe stadionul Dan Păltinişanu echipa Pandurii Târgu Jiu, formaţie ce putea fi învinsă de Politehnica Timişoara, victoria asigurând locul I pentru bănăţeni. Tehnicianul Duşan Uhrin Jr. a decis să înceapă partida de astăzi contra gorjenilor cu Pantilimon în poartă iar pe câmp i-a trimis pe Luchin, Scutaru, Zăgrean, Magera, Helder, Goga, Ghionea, Burcă, Zicu, Bourceanu. Prima ocazie de gol a partidei aparţine echipei oaspete, Pantilimon reuşind să păstreze egalitatea.

Politehnica trece pe lângă deschiderea scorului în minutul 10, când Zăgrean reia cu capul pe lângă poartă centrarea venită de la Scutaru. Deschiderea scorului vine după 27 de minute de joc, Magera marcând cu o lovitură de cap din şase metri. Scorul devine egal după doar 10 minute, Pandurii egalând pein golul lui Vranjes. Scorul la pauză a fost 1-1, însă după evoluţia jocului victoria părea la îndemâna alb-violeţilor. Startul reprizei secunde aduce o surpiză neaşteptată de cei prezenţi pe stadionul din Timişoara, gorjenii reuşind să înscri pentru 2-1 la doar două minute de la startul actului secund. Zicu şi Goga trec pe lângă egalare în minutele 49 şi 68, avantajul rămânând de partea oaspeţilor. Asaltul timişorenilor continuă, aceştia încercând să continue seria de invincibilitate din Liga I. Nou intratul Ricketts trece şi el pe lângă egalare, balonul trimis de el trecând puţin pe lângă poarta gorjenilor. Când toată lumea credea că Politehnica va suferi prima înfrângere din acest sezon, căpitanul alb-violeţilor, Ianis Zicu, a reuşit printr-un şut de la peste 10 metri să restabilească egalitate. Scorul final al partidei dintre Politehnica Timişoara şi Pandurii Târgu Jiu a fost 2-2, bănăţenii mai pierzând o şansă să treacă pe locul I. În etapa viitoare băieţii lui Duşan Uhrin Jr. vor juca în deplasare contra celor de la Rapid Bucureşti.