Acasă Sport Timișoara a adus noroc Naționalei de fotbal sub 16 ani

Timișoara a adus noroc Naționalei de fotbal sub 16 ani

Echipa reprezentativă a României sub 16 ani a jucat la mijlocul săptămânii, la Timișoara, două meciuri de verificare în compania echipei naționale under 17 a Muntenegrului. Ambele meciuri s-au disputat pe arena ”Știința”, ambele echipe reușind să se impună în una dintre cele două partide. Primul meci a revenit echipei vizitatoare, care, după cele 80 de minute de joc, s-a impus cu 1-0, grație golurilor înscrise în actul secund. Două zile mai târziu, echipa condusă de Ștefan Iovan și Lucian Marinof și-a luat revanșa, tricolorii reușind să se impună la finalul întâlnirii cu scorul de 2-0. Tinerii tricolori au marcat golurile tot în repriza secundă, Pușcaș și Ludușan, din penalty, fiind autorii celor două goluri. Primul 11 folosit de antrenorii români a fost alcătuit din Carol Fila, Cătălin Doriștei, Robert Mogran, Andrei Radu, Cătălin Ionescu, Alexandru Tudorie, Răzvan  Marin, Carol Erdei, Andrei Ludușan, George Pușcaș și Alexandru Cioabă. Cele două partide au fost utile ambelor echipe, antrenorii putând să vadă nivelul la care se află jucătorii. Cele două partide au fost împărțite în două reprize a câte 40 de minute.