Acasă Sport Timişoara are viitorul asigurat în Kick-Box

Timişoara are viitorul asigurat în Kick-Box

Juniorii de la Pro-Red Timişoara au monopolizat Campionatul Naţional de Kick-Box, desfăşurat zilele trecute, la Bucureşti. Clubul timişorean a avut cinci reprezentanţi la competiţia naţională de Kick-Box – stilurile light-contact (copii, juniori, seniori) şi kick-light (juniori mari, seniori), întrecere ce a avut loc în Sala de jocuri a Academiei Naţionale de Educaţie Fizică şi Sport din Bucureşti. Elevii antrenorului Cristian Modra au cucerit aproape tot ce se putea şi s-au întors acasă cu cinci medalii. Tolbă de medalii la prima competiţie de anvergură

Raul Miculaş a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere la categoria -42 de kilograme, 10-12 ani, stilul light-contact, fiind singurul sportiv de la Pro-Red care a devenit campion naţional. Ciprian Medveşan a obţinut argint şi bronz la întrecerile de kick-light şi light-contact ale juniorilor mari (16-18 ani) de 63 kg. Şi seniorul Andrei Andreşoi a obţinut medalie de argint, la -74 kg, stilul kick-light, în timp ce Andrei Gavaz a fost al treilea la -47 kg, categoria de vârstă 12-14 ani. Doar Iulian Alexandru nu a reuşit o clasare pe podium, încheind competiţia pe poziţia a patra. Toţi cei cinci sportivi pregătiţi de Cristian Modra au bifat la Bucureşti prima participare la un concurs de o asemenea anvergură, în speţă campionat naţional. La ediţia din acest an a naţionalelor au fost 160 de pretendenţi la medalii, aceştia reprezentând 20 de cluburi de renume din ţară.